Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Hanko Pohjoinen 10960

Hanko · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
2 484
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Kauppoja
6
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
5,7 %
brutto · rivitalot
Väki­luku
1 533
asukasta (2024)
Hanko Pohjoinen, postinumero 10960, Hanko: asuntojen keskineliöhinta 2 484 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: hanko Pohjoinen on lähimmästä 24 alueesta 5. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 10960 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Rivitalot 2 484 6 – 211 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 10960 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 46 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

036912 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot8Q2/23: 8 kauppaa (rivitalot 5, kaksiot 1, yksiöt 2)Q3/23: 5 kauppaa (rivitalot 5)Q4/23: 4 kauppaa (rivitalot 3, kaksiot 1)Q1/24: 2 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 1)Q2/24: 6 kauppaa (rivitalot 5, yksiöt 1)Q3/24: 3 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 1)Q1/25: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q2/25: 4 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 1, kaksiot 1)Q3/25: 4 kauppaa (rivitalot 4)Q4/25: 6 kauppaa (rivitalot 6)Q1/26*: 3 kauppaa (rivitalot 3)
036912Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot8Q2/23: 8 kauppaa (rivitalot 5, kaksiot 1, yksiöt 2)Q3/23: 5 kauppaa (rivitalot 5)Q4/23: 4 kauppaa (rivitalot 3, kaksiot 1)Q1/24: 2 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 1)Q2/24: 6 kauppaa (rivitalot 5, yksiöt 1)Q3/24: 3 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 1)Q1/25: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q2/25: 4 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 1, kaksiot 1)Q3/25: 4 kauppaa (rivitalot 4)Q4/25: 6 kauppaa (rivitalot 6)Q1/26*: 3 kauppaa (rivitalot 3)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 10960 on tehty 15 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 195 800 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +8,3 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

0380 000760 0001 140 00020182020202220242026Omakotitalot
0380 000760 0001 140 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 274 500 6
2025 148 500 5
2024 136 875 4
2023 1 005 333 3
2022 496 250 4
2021 355 364 11
2020 195 111 9
2019 154 954 5
2018 114 000 5
2017 220 750 4
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Rivitalot 11,76 1 000 €/kk
85 m²
5,7 % 3,8 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (3,87 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Väestö vähenee, ikääntyvä väestö.

Väki­luku asukasta1 533▼ −19,1 % / 10 v
Keski-ikä vuotta53▲ +9 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat27k▲ +3 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista22 %▼ −7 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta91 %▲ +3 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista16 %▼ −22 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²90▲ +15 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
1 5001 7002 0002010201520202024
1 5001 7002 000'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Hanko

Hanko – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 10960

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 10960?

Hanko Pohjoinen (Hanko) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 484 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (6 kauppaa, Tilastokeskus).

Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 10960?

Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (2 484 €/m²) noin 211 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Mikä on vuokratuotto alueella 10960?

Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 5,7 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 11,76 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 2 484 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 3,8 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 10960?

Hanko Pohjoinen (Hanko) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 195 800 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (15 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 10960?

Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 8,3 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 10960 Hanko Pohjoinen on?

Alueella asuu 1 533 ihmistä (2024), keski-ikä on 53 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 27 207 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 22 %. Väkiluku on vähentynyt 19 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä