Hanko Keskus 10900
Hanko · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 10900 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Kaksiot | 2 313 | 30 | +20,6 % | 127 000 € 55 m² |
| Kolmiot+ | 2 361 | 18 | – | 189 000 € 80 m² |
| Rivitalot | 5 363 | 6 | – | 456 000 € 85 m² |
Hintakehitys Q2/23–Q1/26*
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 10900 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 239 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 10900 on tehty 22 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 179 125 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin −4,0 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 183 333 | 3 |
| 2025 | 162 289 | 13 |
| 2024 | 213 500 | 6 |
| 2023 | 142 857 | 7 |
| 2022 | 165 200 | 5 |
| 2021 | 301 056 | 18 |
| 2020 | 152 650 | 15 |
| 2019 | 162 385 | 13 |
| 2018 | 135 000 | 5 |
| 2017 | 334 500 | 8 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Kaksiot | 13,24 | 730 €/kk 55 m² |
6,9 % | 4,3 % |
| Kolmiot+ | 11,76 | 940 €/kk 80 m² |
6,0 % | 3,5 % |
| Rivitalot | 11,76 | 1 000 €/kk 85 m² |
2,6 % | 1,8 % |
Alueen profiili
Väestö vähenee, ikääntyvä väestö.
| Väkiluku asukasta | 3 782 | ▼ −11,9 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 51 | ▲ +7 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 25k | ▼ −5 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 21 % | ▼ −8 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 88 % | ≈ +0 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 38 % | ≈ +0 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 74 | ▼ −5 % vs. koko maa |
Muut alueet – Hanko
Hanko – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 10900
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 10900?
Hanko Keskus (Hanko) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 668 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (54 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kaksiot 2 313 €/m², kolmiot+ 2 361 €/m², rivitalot 5 363 €/m².
Paljonko kaksio maksaa alueella 10900?
Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (2 313 €/m²) noin 127 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 10900?
Alueen neliöhinta on noussut noin 28,4 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).
Mikä on vuokratuotto alueella 10900?
Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 6,9 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 13,24 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 2 313 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 4,3 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 10900?
Hanko Keskus (Hanko) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 179 125 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (22 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 10900?
Alueen omakotitalojen keskihinta on laskenut noin 4,0 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 10900 Hanko Keskus on?
Alueella asuu 3 782 ihmistä (2024), keski-ikä on 51 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 25 117 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 21 %. Väkiluku on vähentynyt 12 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.