Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Urjala Asemanseutu-Hanhisuo 31700

Urjala · Omakotitalojen toteutuneet kauppahinnat ja alueen väestöprofiili Maanmittauslaitoksen ja Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 28.10.2026.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 31700 on tehty 10 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 50 323 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin −4,6 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

15 00055 00095 000135 00020182020202220242026Omakotitalot
15 00055 00095 000135 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 64 833 3
2025 55 933 4
2024 28 333 3
2023 66 143 7
2022 82 434 15
2021 118 111 9
2020 119 222 9
2019 102 313 8
2018 81 000 4
2017 61 250 6
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 31700 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 5 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

01234 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötRivitalot1Q2/23: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q1/24: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q4/24: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q4/25: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q1/26*: 1 kauppaa (yksiöt 1)
01234Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötRivitalot1Q2/23: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q1/24: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q4/24: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q4/25: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q1/26*: 1 kauppaa (yksiöt 1)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto, siksi vaaleampi.

Alueen profiili

Väestö vähenee, ikääntyvä väestö.

Väki­luku asukasta1 310▼ −10,8 % / 10 v
Keski-ikä vuotta49▲ +5 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat24k▼ −9 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista17 %▼ −12 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta89 %≈ +1 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista13 %▼ −25 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²96▲ +23 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
1 3001 4001 6002010201520202024
1 3001 4001 600'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Urjala

Urjala – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 31700

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 31700?

Urjala Asemanseutu-Hanhisuo (Urjala) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 50 323 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (10 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 31700?

Alueen omakotitalojen keskihinta on laskenut noin 4,6 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 31700 Urjala Asemanseutu-Hanhisuo on?

Alueella asuu 1 310 ihmistä (2024), keski-ikä on 49 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 24 051 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 17 %. Väkiluku on vähentynyt 11 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä