Tammela Keskus 31300
Tammela · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 31300 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 1 199 | 12 | – | 102 000 € 85 m² |
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 31300 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 61 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 31300 on tehty 35 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 193 717 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +3,9 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 225 782 | 11 |
| 2025 | 202 200 | 15 |
| 2024 | 140 389 | 9 |
| 2023 | 169 909 | 11 |
| 2022 | 184 190 | 21 |
| 2021 | 158 889 | 18 |
| 2020 | 144 500 | 12 |
| 2019 | 142 005 | 19 |
| 2018 | 136 170 | 17 |
| 2017 | 151 808 | 15 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 11,76 | 1 000 €/kk 85 m² |
11,8 % | 7,9 % |
Alueen profiili
Väestö vähenee, ikääntyvä väestö.
| Väkiluku asukasta | 3 023 | ▼ −6,4 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 49 | ▲ +5 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 26k | ≈ +0 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 27 % | ▼ −2 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 91 % | ▲ +3 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 25 % | ▼ −13 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 93 | ▲ +19 % vs. koko maa |
Muut alueet – Tammela
Katso kaikki postinumeroalueet →
Usein kysyttyä alueesta 31300
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 31300?
Tammela Keskus (Tammela) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 199 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (12 kauppaa, Tilastokeskus).
Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 31300?
Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 199 €/m²) noin 102 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Mikä on vuokratuotto alueella 31300?
Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 11,8 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 11,76 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 199 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 7,9 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 31300?
Tammela Keskus (Tammela) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 193 717 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (35 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 31300?
Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 3,9 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 31300 Tammela Keskus on?
Alueella asuu 3 023 ihmistä (2024), keski-ikä on 49 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 26 462 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 27 %. Väkiluku on vähentynyt 6 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.