Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Somero Keskus 31400

Somero · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
765
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
−13,6 %
hintakehitys / vuosi
▼ laskeva
Kauppoja
38
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
17,4 %
brutto · rivitalot
Väki­luku
5 985
asukasta (2024)
Somero Keskus, postinumero 31400, Somero: asuntojen keskineliöhinta 765 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: somero Keskus on lähimmästä 24 alueesta 24. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 31400 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Kolmiot+ 633 10 – 51 000 €
80 m²
Rivitalot 813 28 −10,4 % 69 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

7008501 0001 100Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Rivitalot
7008501 0001 100Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Rivitalot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto. Tyypeistä kolmiot+ Tilastokeskus julkaisee tältä alueelta vain yksittäisiä neljänneksiä, joten niitä ei piirretä eikä niille lasketa vuosimuutosta.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 31400 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 234 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

015304560 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot48Q2/23: 12 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 1, kaksiot 1)Q3/23: 12 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 2, kaksiot 2, yksiöt 1)Q4/23: 23 kauppaa (rivitalot 20, kolmiot+ 1, kaksiot 1, yksiöt 1)Q1/24: 18 kauppaa (rivitalot 15, kaksiot 2, yksiöt 1)Q2/24: 48 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 13, kaksiot 15, yksiöt 10)Q3/24: 15 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 2, kaksiot 3, yksiöt 4)Q4/24: 25 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 6, kaksiot 9, yksiöt 3)Q1/25: 16 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 3, kaksiot 4, yksiöt 3)Q2/25: 25 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 10, kaksiot 5, yksiöt 2)Q3/25: 16 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 2, kaksiot 3, yksiöt 2)Q4/25: 15 kauppaa (rivitalot 11, kolmiot+ 1, kaksiot 3)Q1/26*: 9 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 2, kaksiot 2, yksiöt 1)
015304560Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot48Q2/23: 12 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 1, kaksiot 1)Q3/23: 12 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 2, kaksiot 2, yksiöt 1)Q4/23: 23 kauppaa (rivitalot 20, kolmiot+ 1, kaksiot 1, yksiöt 1)Q1/24: 18 kauppaa (rivitalot 15, kaksiot 2, yksiöt 1)Q2/24: 48 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 13, kaksiot 15, yksiöt 10)Q3/24: 15 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 2, kaksiot 3, yksiöt 4)Q4/24: 25 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 6, kaksiot 9, yksiöt 3)Q1/25: 16 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 3, kaksiot 4, yksiöt 3)Q2/25: 25 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 10, kaksiot 5, yksiöt 2)Q3/25: 16 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 2, kaksiot 3, yksiöt 2)Q4/25: 15 kauppaa (rivitalot 11, kolmiot+ 1, kaksiot 3)Q1/26*: 9 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 2, kaksiot 2, yksiöt 1)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 31400 on tehty 57 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 96 478 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin −1,3 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

85 000100 000115 000125 00020182020202220242026Omakotitalot
85 000100 000115 000125 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 93 412 17
2025 111 346 13
2024 91 250 27
2023 107 280 19
2022 95 839 28
2021 121 081 37
2020 99 310 42
2019 112 344 32
2018 108 197 33
2017 109 606 23
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Kolmiot+ 11,76 940 €/kk
80 m²
22,3 % 13,0 %
Rivitalot 11,76 1 000 €/kk
85 m²
17,4 % 11,6 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,88 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Väestö vähenee, ikääntyvä väestö.

Väki­luku asukasta5 985▼ −5,4 % / 10 v
Keski-ikä vuotta51▲ +7 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat23k▼ −12 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista19 %▼ −10 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta89 %≈ +0 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista24 %▼ −13 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²86▲ +9 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
5 8006 1006 4002010201520202024
5 8006 1006 400'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Somero

Somero – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 31400

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 31400?

Somero Keskus (Somero) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 765 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (38 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kolmiot+ 633 €/m², rivitalot 813 €/m².

Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 31400?

Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (813 €/m²) noin 69 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 31400?

Alueen neliöhinta on laskenut noin 13,6 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 31400?

Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 17,4 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 11,76 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 813 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 11,6 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 31400?

Somero Keskus (Somero) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 96 478 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (57 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 31400?

Alueen omakotitalojen keskihinta on laskenut noin 1,3 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 31400 Somero Keskus on?

Alueella asuu 5 985 ihmistä (2024), keski-ikä on 51 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 23 283 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 19 %. Väkiluku on vähentynyt 5 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä