Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Talma 04240

Sipoo · Omakotitalojen toteutuneet kauppahinnat ja alueen väestöprofiili Maanmittauslaitoksen ja Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 28.10.2026.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 04240 on tehty 8 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 218 438 €. Koko jakson hintakehitys on ollut vakaa, vaikka yksittäisten vuosien välillä on eroja. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

200 000250 000300 000355 00020182020202220242026Omakotitalot
200 000250 000300 000355 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 216 667 3
2025 219 500 5
2023 335 286 7
2022 263 667 6
2021 318 833 6
2020 288 792 12
2019 258 000 4
2018 273 714 7
2017 268 833 6
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 04240 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 4 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

01234 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Rivitalot2Q2/25: 2 kauppaa (rivitalot 2)Q3/25: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q4/25: 1 kauppaa (rivitalot 1)
01234Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*Rivitalot2Q2/25: 2 kauppaa (rivitalot 2)Q3/25: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q4/25: 1 kauppaa (rivitalot 1)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto, siksi vaaleampi.

Alueen profiili

Väestö vähenee, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta1 159▼ −6,2 % / 10 v
Keski-ikä vuotta47▲ +3 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat31k▲ +18 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista31 %▲ +2 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta94 %▲ +6 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista5 %▼ −32 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²119▲ +51 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
1 1001 2001 3002010201520202024
1 1001 2001 300'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Sipoo

Sipoo – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 04240

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 04240?

Talma (Sipoo) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 218 438 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (8 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 04240?

Alueen omakotitalojen keskihinta on pysynyt vakaana noin 0,0 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 04240 Talma on?

Alueella asuu 1 159 ihmistä (2024), keski-ikä on 47 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 31 012 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 31 %. Väkiluku on vähentynyt 6 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä