Hakinmäki 21210
Raisio · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 21210 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 2 478 | 7 | – | 211 000 € 85 m² |
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 21210 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 67 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 21210 on tehty 41 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 238 354 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +1,4 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 218 808 | 13 |
| 2025 | 273 600 | 10 |
| 2024 | 232 889 | 18 |
| 2023 | 303 286 | 7 |
| 2022 | 265 361 | 15 |
| 2021 | 251 800 | 25 |
| 2020 | 262 833 | 12 |
| 2019 | 219 357 | 21 |
| 2018 | 221 988 | 16 |
| 2017 | 259 329 | 14 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 11,76 | 1 000 €/kk 85 m² |
5,7 % | 3,8 % |
Alueen profiili
Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.
| Väkiluku asukasta | 2 516 | ≈ −2,8 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 43 | ≈ −1 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 29k | ▲ +9 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 29 % | ≈ −0 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 92 % | ▲ +4 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 17 % | ▼ −21 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 96 | ▲ +22 % vs. koko maa |
Muut alueet – Raisio
- 21200 Raisio Keskus 1 739 €/m²
- 21260 Ihala 2 207 €/m²
- 21280 Kuloinen 2 372 €/m²
- 21120 Viherjäinen 270 875 €
- 21220 Somersoja 145 546 €
Raisio – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 21210
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 21210?
Hakinmäki (Raisio) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 478 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (7 kauppaa, Tilastokeskus).
Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 21210?
Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (2 478 €/m²) noin 211 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Mikä on vuokratuotto alueella 21210?
Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 5,7 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 11,76 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 2 478 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 3,8 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 21210?
Hakinmäki (Raisio) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 238 354 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (41 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 21210?
Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 1,4 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 21210 Hakinmäki on?
Alueella asuu 2 516 ihmistä (2024), keski-ikä on 43 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 28 735 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 29 %. Väkiluku on vähentynyt 3 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.