Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Raahe Keskus 92100

Raahe · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
1 801
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Kauppoja
6
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
7,8 %
brutto · rivitalot
Väki­luku
4 348
asukasta (2024)
Raahe Keskus, postinumero 92100, Raahe: asuntojen keskineliöhinta 1 801 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: raahe Keskus on lähimmästä 24 alueesta 16. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 92100 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Rivitalot 1 801 6 – 153 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 92100 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 242 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

020406080 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot72Q2/23: 18 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 5, kaksiot 6, yksiöt 4)Q3/23: 18 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 1, kaksiot 7, yksiöt 5)Q4/23: 72 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 21, kaksiot 34, yksiöt 16)Q1/24: 14 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 5, kaksiot 4, yksiöt 2)Q2/24: 25 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 7, kaksiot 9, yksiöt 5)Q3/24: 15 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 2, kaksiot 2, yksiöt 5)Q4/24: 7 kauppaa (kolmiot+ 2, kaksiot 3, yksiöt 2)Q1/25: 19 kauppaa (kolmiot+ 5, kaksiot 9, yksiöt 5)Q2/25: 9 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 2, kaksiot 4, yksiöt 2)Q3/25: 19 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 5, kaksiot 5, yksiöt 4)Q4/25: 20 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 5, kaksiot 4, yksiöt 5)Q1/26*: 6 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 1, kaksiot 4)
020406080Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot72Q2/23: 18 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 5, kaksiot 6, yksiöt 4)Q3/23: 18 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 1, kaksiot 7, yksiöt 5)Q4/23: 72 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 21, kaksiot 34, yksiöt 16)Q1/24: 14 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 5, kaksiot 4, yksiöt 2)Q2/24: 25 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 7, kaksiot 9, yksiöt 5)Q3/24: 15 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 2, kaksiot 2, yksiöt 5)Q4/24: 7 kauppaa (kolmiot+ 2, kaksiot 3, yksiöt 2)Q1/25: 19 kauppaa (kolmiot+ 5, kaksiot 9, yksiöt 5)Q2/25: 9 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 2, kaksiot 4, yksiöt 2)Q3/25: 19 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 5, kaksiot 5, yksiöt 4)Q4/25: 20 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 5, kaksiot 4, yksiöt 5)Q1/26*: 6 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 1, kaksiot 4)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 92100 on tehty 23 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 123 022 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +1,1 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

60 000115 000170 000230 00020182020202220242026Omakotitalot
60 000115 000170 000230 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 81 500 6
2025 153 864 11
2024 108 000 6
2023 82 750 6
2022 77 500 9
2021 209 950 10
2020 93 000 5
2019 121 778 9
2018 94 056 9
2017 131 909 11
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Rivitalot 11,76 1 000 €/kk
85 m²
7,8 % 5,3 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (3,87 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Kasvava alue, ikääntyvä väestö.

Väki­luku asukasta4 348▲ +8,5 % / 10 v
Keski-ikä vuotta49▲ +5 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat24k▼ −8 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista24 %▼ −5 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta84 %▼ −4 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista48 %▲ +10 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²68▼ −13 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
3 7004 0004 4002010201520202024
3 7004 0004 400'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Raahe

Raahe – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 92100

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 92100?

Raahe Keskus (Raahe) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 801 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (6 kauppaa, Tilastokeskus).

Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 92100?

Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 801 €/m²) noin 153 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Mikä on vuokratuotto alueella 92100?

Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 7,8 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 11,76 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 801 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 5,3 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 92100?

Raahe Keskus (Raahe) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 123 022 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (23 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 92100?

Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 1,1 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 92100 Raahe Keskus on?

Alueella asuu 4 348 ihmistä (2024), keski-ikä on 49 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 24 363 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 24 %. Väkiluku on kasvanut 8 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä