Polvijärvi Keskus 83700
Polvijärvi · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 83700 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 373 | 6 | – | 32 000 € 85 m² |
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 83700 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 46 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 83700 on tehty 20 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 66 101 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +2,7 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 52 250 | 4 |
| 2025 | 86 422 | 8 |
| 2024 | 52 706 | 8 |
| 2023 | 89 800 | 9 |
| 2022 | 70 429 | 7 |
| 2021 | 63 667 | 6 |
| 2020 | 60 417 | 12 |
| 2019 | 44 357 | 7 |
| 2017 | 75 278 | 9 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 11,76 | 1 000 €/kk 85 m² |
37,8 % | 25,4 % |
Alueen profiili
Väestö vähenee, ikääntyvä väestö.
| Väkiluku asukasta | 2 150 | ▼ −15,1 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 53 | ▲ +9 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 20k | ▼ −23 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 14 % | ▼ −15 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 83 % | ▼ −5 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 25 % | ▼ −13 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 77 | ▼ −2 % vs. koko maa |
Usein kysyttyä alueesta 83700
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 83700?
Polvijärvi Keskus (Polvijärvi) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 373 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (6 kauppaa, Tilastokeskus).
Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 83700?
Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (373 €/m²) noin 32 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Mikä on vuokratuotto alueella 83700?
Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 37,8 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 11,76 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 373 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 25,4 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 83700?
Polvijärvi Keskus (Polvijärvi) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 66 101 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (20 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 83700?
Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 2,7 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 83700 Polvijärvi Keskus on?
Alueella asuu 2 150 ihmistä (2024), keski-ikä on 53 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 20 401 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 14 %. Väkiluku on vähentynyt 15 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.