Porokylä 75530
Nurmes · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 75530 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 560 | 13 | – | 48 000 € 85 m² |
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 75530 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 87 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 75530 on tehty 19 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 103 395 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin −1,8 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 126 000 | 5 |
| 2025 | 101 556 | 9 |
| 2024 | 84 100 | 5 |
| 2023 | 70 425 | 16 |
| 2022 | 71 214 | 14 |
| 2021 | 86 500 | 9 |
| 2020 | 76 200 | 10 |
| 2019 | 129 056 | 6 |
| 2018 | 105 136 | 11 |
| 2017 | 80 285 | 13 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 11,76 | 1 000 €/kk 85 m² |
25,2 % | 16,9 % |
Alueen profiili
Väestö vähenee, ikääntyvä väestö.
| Väkiluku asukasta | 2 544 | ▼ −11,3 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 54 | ▲ +10 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 23k | ▼ −14 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 21 % | ▼ −9 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 85 % | ▼ −4 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 31 % | ▼ −7 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 75 | ▼ −5 % vs. koko maa |
Muut alueet – Nurmes
Nurmes – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 75530
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 75530?
Porokylä (Nurmes) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 560 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (13 kauppaa, Tilastokeskus).
Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 75530?
Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (560 €/m²) noin 48 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Mikä on vuokratuotto alueella 75530?
Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 25,2 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 11,76 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 560 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 16,9 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 75530?
Porokylä (Nurmes) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 103 395 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (19 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 75530?
Alueen omakotitalojen keskihinta on laskenut noin 1,8 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 75530 Porokylä on?
Alueella asuu 2 544 ihmistä (2024), keski-ikä on 54 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 22 706 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 21 %. Väkiluku on vähentynyt 11 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.