Koskenmäki 37120
Nokia · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 37120 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Kaksiot | 1 454 | 30 | – | 80 000 € 55 m² |
| Rivitalot | 2 164 | 65 | −0,7 % | 184 000 € 85 m² |
Hintakehitys Q2/23–Q1/26*
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 37120 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 329 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 37120 on tehty 106 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 259 702 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +2,7 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 275 375 | 28 |
| 2025 | 266 291 | 42 |
| 2024 | 239 825 | 36 |
| 2023 | 269 078 | 32 |
| 2022 | 299 688 | 48 |
| 2021 | 259 088 | 59 |
| 2020 | 248 350 | 70 |
| 2019 | 246 615 | 48 |
| 2018 | 202 560 | 42 |
| 2017 | 218 591 | 35 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Kaksiot | 13,24 | 730 €/kk 55 m² |
10,9 % | 6,9 % |
| Rivitalot | 11,76 | 1 000 €/kk 85 m² |
6,5 % | 4,4 % |
Alueen profiili
Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.
| Väkiluku asukasta | 10 328 | ≈ +1,5 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 41 | ▼ −3 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 30k | ▲ +13 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 30 % | ≈ +0 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 91 % | ▲ +3 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 20 % | ▼ −18 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 89 | ▲ +14 % vs. koko maa |
Muut alueet – Nokia
- 37100 Nokia Keskus 1 827 €/m²
- 37130 Alhoniitty 2 158 €/m²
- 37140 Harjuniitty 2 963 €/m²
- 37150 Kankaantaka 2 218 €/m²
- 37200 Siuro 224 702 €
- 37310 Tottijärvi 144 800 €
Nokia – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 37120
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 37120?
Koskenmäki (Nokia) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 940 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (95 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kaksiot 1 454 €/m², rivitalot 2 164 €/m².
Paljonko kaksio maksaa alueella 37120?
Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 454 €/m²) noin 80 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 37120?
Alueen neliöhinta on laskenut noin 3,8 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).
Mikä on vuokratuotto alueella 37120?
Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 10,9 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 13,24 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 454 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 6,9 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 37120?
Koskenmäki (Nokia) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 259 702 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (106 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 37120?
Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 2,7 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 37120 Koskenmäki on?
Alueella asuu 10 328 ihmistä (2024), keski-ikä on 41 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 29 845 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 30 %. Väkiluku on kasvanut 2 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.