Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Nivala Keskus 85500

Nivala · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
1 084
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
−4,2 %
hintakehitys / vuosi
▼ laskeva
Kauppoja
17
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
13,0 %
brutto · rivitalot
Väki­luku
7 140
asukasta (2024)
Nivala Keskus, postinumero 85500, Nivala: asuntojen keskineliöhinta 1 084 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: nivala Keskus on lähimmästä 24 alueesta 21. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 85500 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Rivitalot 1 084 17 −4,2 % 92 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

7509501 1501 400Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Rivitalot
7509501 1501 400Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Rivitalot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 85500 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 126 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

05101520 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot18Q2/23: 14 kauppaa (rivitalot 13, yksiöt 1)Q3/23: 9 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 1, kaksiot 1, yksiöt 1)Q4/23: 7 kauppaa (rivitalot 5, kaksiot 1, yksiöt 1)Q1/24: 7 kauppaa (rivitalot 5, kaksiot 1, yksiöt 1)Q2/24: 18 kauppaa (rivitalot 10, kaksiot 4, yksiöt 4)Q3/24: 5 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 1, kaksiot 1)Q4/24: 13 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 1, kaksiot 4, yksiöt 3)Q1/25: 10 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 2, yksiöt 2)Q2/25: 10 kauppaa (rivitalot 9, yksiöt 1)Q3/25: 10 kauppaa (rivitalot 4, kaksiot 5, yksiöt 1)Q4/25: 13 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 4, kaksiot 5, yksiöt 2)Q1/26*: 10 kauppaa (rivitalot 8, kaksiot 2)
05101520Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot18Q2/23: 14 kauppaa (rivitalot 13, yksiöt 1)Q3/23: 9 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 1, kaksiot 1, yksiöt 1)Q4/23: 7 kauppaa (rivitalot 5, kaksiot 1, yksiöt 1)Q1/24: 7 kauppaa (rivitalot 5, kaksiot 1, yksiöt 1)Q2/24: 18 kauppaa (rivitalot 10, kaksiot 4, yksiöt 4)Q3/24: 5 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 1, kaksiot 1)Q4/24: 13 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 1, kaksiot 4, yksiöt 3)Q1/25: 10 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 2, yksiöt 2)Q2/25: 10 kauppaa (rivitalot 9, yksiöt 1)Q3/25: 10 kauppaa (rivitalot 4, kaksiot 5, yksiöt 1)Q4/25: 13 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 4, kaksiot 5, yksiöt 2)Q1/26*: 10 kauppaa (rivitalot 8, kaksiot 2)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 85500 on tehty 62 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 122 726 €. Koko jakson hintakehitys on ollut vakaa, vaikka yksittäisten vuosien välillä on eroja. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

90 000110 000125 000140 00020182020202220242026Omakotitalot
90 000110 000125 000140 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 98 427 13
2025 126 054 26
2024 132 698 23
2023 97 000 12
2022 121 622 30
2021 128 250 36
2020 110 830 22
2019 134 458 38
2018 127 089 17
2017 121 954 22
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Rivitalot 11,76 1 000 €/kk
85 m²
13,0 % 8,7 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (3,87 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta7 140▼ −5,0 % / 10 v
Keski-ikä vuotta42▼ −2 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat25k▼ −4 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista17 %▼ −12 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta90 %▲ +2 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista28 %▼ −10 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²91▲ +16 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
7 1007 3007 6002010201520202024
7 1007 3007 600'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Nivala

Nivala – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 85500

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 85500?

Nivala Keskus (Nivala) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 084 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (17 kauppaa, Tilastokeskus).

Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 85500?

Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 084 €/m²) noin 92 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 85500?

Alueen neliöhinta on laskenut noin 4,2 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 85500?

Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 13,0 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 11,76 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 084 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 8,7 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 85500?

Nivala Keskus (Nivala) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 122 726 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (62 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 85500?

Alueen omakotitalojen keskihinta on pysynyt vakaana noin 0,2 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 85500 Nivala Keskus on?

Alueella asuu 7 140 ihmistä (2024), keski-ikä on 42 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 25 267 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 17 %. Väkiluku on vähentynyt 5 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä