Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Mäntyharju Keskus 52700

Mäntyharju · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
561
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
−2,5 %
hintakehitys / vuosi
▼ laskeva
Kauppoja
32
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
25,2 %
brutto · rivitalot
Väki­luku
4 486
asukasta (2024)
Mäntyharju Keskus, postinumero 52700, Mäntyharju: asuntojen keskineliöhinta 561 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: mäntyharju Keskus on lähimmästä 24 alueesta 24. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 52700 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Rivitalot 561 32 −2,5 % 48 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

450500600700Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Rivitalot
450500600700Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Rivitalot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 52700 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 150 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

06121824 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot19Q2/23: 11 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 1, kaksiot 3)Q3/23: 11 kauppaa (rivitalot 5, kaksiot 6)Q4/23: 7 kauppaa (rivitalot 6, kaksiot 1)Q1/24: 10 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 2, kaksiot 3, yksiöt 1)Q2/24: 10 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 1, kaksiot 1)Q3/24: 15 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 4, kaksiot 3, yksiöt 1)Q4/24: 15 kauppaa (rivitalot 11, kolmiot+ 2, kaksiot 1, yksiöt 1)Q1/25: 11 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 1, kaksiot 3, yksiöt 3)Q2/25: 13 kauppaa (rivitalot 9, kaksiot 2, yksiöt 2)Q3/25: 19 kauppaa (rivitalot 13, kaksiot 4, yksiöt 2)Q4/25: 15 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 4, kaksiot 1, yksiöt 2)Q1/26*: 13 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 1, kaksiot 2)
06121824Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot19Q2/23: 11 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 1, kaksiot 3)Q3/23: 11 kauppaa (rivitalot 5, kaksiot 6)Q4/23: 7 kauppaa (rivitalot 6, kaksiot 1)Q1/24: 10 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 2, kaksiot 3, yksiöt 1)Q2/24: 10 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 1, kaksiot 1)Q3/24: 15 kauppaa (rivitalot 7, kolmiot+ 4, kaksiot 3, yksiöt 1)Q4/24: 15 kauppaa (rivitalot 11, kolmiot+ 2, kaksiot 1, yksiöt 1)Q1/25: 11 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 1, kaksiot 3, yksiöt 3)Q2/25: 13 kauppaa (rivitalot 9, kaksiot 2, yksiöt 2)Q3/25: 19 kauppaa (rivitalot 13, kaksiot 4, yksiöt 2)Q4/25: 15 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 4, kaksiot 1, yksiöt 2)Q1/26*: 13 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 1, kaksiot 2)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 52700 on tehty 46 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 106 252 €. Koko jakson hintakehitys on ollut vakaa, vaikka yksittäisten vuosien välillä on eroja. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

65 000100 000135 000170 00020182020202220242026Omakotitalot
65 000100 000135 000170 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 156 062 8
2025 93 263 19
2024 98 269 19
2023 102 921 19
2022 102 250 14
2021 104 708 24
2020 108 869 19
2019 77 767 15
2018 110 895 20
2017 105 175 18
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Rivitalot 11,76 1 000 €/kk
85 m²
25,2 % 16,9 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (3,87 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Väestö vähenee, ikääntyvä väestö.

Väki­luku asukasta4 486▼ −12,3 % / 10 v
Keski-ikä vuotta53▲ +9 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat23k▼ −11 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista21 %▼ −8 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta89 %≈ +1 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista28 %▼ −9 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²81▲ +3 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
4 4004 9005 4002010201520202024
4 4004 9005 400'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Usein kysyttyä alueesta 52700

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 52700?

Mäntyharju Keskus (Mäntyharju) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 561 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (32 kauppaa, Tilastokeskus).

Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 52700?

Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (561 €/m²) noin 48 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 52700?

Alueen neliöhinta on laskenut noin 2,5 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 52700?

Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 25,2 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 11,76 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 561 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 16,9 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 52700?

Mäntyharju Keskus (Mäntyharju) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 106 252 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (46 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 52700?

Alueen omakotitalojen keskihinta on pysynyt vakaana noin 0,9 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 52700 Mäntyharju Keskus on?

Alueella asuu 4 486 ihmistä (2024), keski-ikä on 53 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 23 477 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 21 %. Väkiluku on vähentynyt 12 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä