Loviisa Keskus 07900
Loviisa · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 07900 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 1 328 | 7 | – | 113 000 € 85 m² |
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 07900 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 108 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 07900 on tehty 48 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 181 532 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +3,1 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 134 125 | 4 |
| 2025 | 207 204 | 27 |
| 2024 | 151 912 | 17 |
| 2023 | 162 038 | 13 |
| 2022 | 156 727 | 22 |
| 2021 | 230 400 | 20 |
| 2020 | 183 833 | 18 |
| 2019 | 171 474 | 19 |
| 2018 | 131 161 | 18 |
| 2017 | 142 326 | 23 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 11,76 | 1 000 €/kk 85 m² |
10,6 % | 7,1 % |
Alueen profiili
Väestö vähenee, ikääntyvä väestö.
| Väkiluku asukasta | 3 880 | ▼ −6,6 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 52 | ▲ +8 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 25k | ▼ −4 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 27 % | ▼ −2 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 88 % | ≈ −1 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 35 % | ▼ −3 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 80 | ▲ +2 % vs. koko maa |
Muut alueet – Loviisa
- 07700 Koskenkylän saha-alue 148 765 €
- 07740 Gammelby 195 250 €
- 07750 Isnäs 133 334 €
- 07870 Skinnarby 98 288 €
- 07880 Liljendal Keskus 77 937 €
- 07910 Valko 126 614 €
- 07920 Etelä-Harju 109 182 €
- 07930 Pernaja Kirkonkylä 138 870 €
- 07955 Tesjoki 99 889 €
- 07970 Ruotsinpyhtää Keskus 97 611 €
Loviisa – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 07900
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 07900?
Loviisa Keskus (Loviisa) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 328 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (7 kauppaa, Tilastokeskus).
Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 07900?
Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 328 €/m²) noin 113 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Mikä on vuokratuotto alueella 07900?
Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 10,6 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 11,76 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 328 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 7,1 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 07900?
Loviisa Keskus (Loviisa) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 181 532 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (48 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 07900?
Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 3,1 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 07900 Loviisa Keskus on?
Alueella asuu 3 880 ihmistä (2024), keski-ikä on 52 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 25 250 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 27 %. Väkiluku on vähentynyt 7 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.