Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Ylämylly 80400

Liperi · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
1 820
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
−4,9 %
hintakehitys / vuosi
▼ laskeva
Kauppoja
6
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
7,8 %
brutto · rivitalot
Väki­luku
5 521
asukasta (2024)
Ylämylly, postinumero 80400, Liperi: asuntojen keskineliöhinta 1 820 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: ylämylly on lähimmästä 24 alueesta 10. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 80400 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Rivitalot 1 820 6 −4,9 % 155 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

7001 1501 6002 100Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Rivitalot
7001 1501 6002 100Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Rivitalot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 80400 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 67 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

036912 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot10Q2/23: 6 kauppaa (rivitalot 5, kaksiot 1)Q3/23: 7 kauppaa (rivitalot 7)Q4/23: 8 kauppaa (rivitalot 7, kaksiot 1)Q1/24: 6 kauppaa (rivitalot 6)Q2/24: 4 kauppaa (rivitalot 3, kaksiot 1)Q3/24: 10 kauppaa (rivitalot 9, yksiöt 1)Q4/24: 6 kauppaa (rivitalot 6)Q1/25: 2 kauppaa (kaksiot 2)Q2/25: 5 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 1)Q3/25: 6 kauppaa (rivitalot 6)Q4/25: 4 kauppaa (rivitalot 4)Q1/26*: 3 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 1, kaksiot 1)
036912Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot10Q2/23: 6 kauppaa (rivitalot 5, kaksiot 1)Q3/23: 7 kauppaa (rivitalot 7)Q4/23: 8 kauppaa (rivitalot 7, kaksiot 1)Q1/24: 6 kauppaa (rivitalot 6)Q2/24: 4 kauppaa (rivitalot 3, kaksiot 1)Q3/24: 10 kauppaa (rivitalot 9, yksiöt 1)Q4/24: 6 kauppaa (rivitalot 6)Q1/25: 2 kauppaa (kaksiot 2)Q2/25: 5 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 1)Q3/25: 6 kauppaa (rivitalot 6)Q4/25: 4 kauppaa (rivitalot 4)Q1/26*: 3 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 1, kaksiot 1)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 80400 on tehty 60 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 181 096 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +1,4 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

145 000165 000185 000205 00020182020202220242026Omakotitalot
145 000165 000185 000205 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 160 429 7
2025 184 606 28
2024 182 951 25
2023 166 252 27
2022 180 677 28
2021 197 729 24
2020 168 395 20
2019 152 772 25
2018 173 375 29
2017 163 505 21
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Rivitalot 11,76 1 000 €/kk
85 m²
7,8 % 5,2 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (3,87 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta5 521≈ +2,7 % / 10 v
Keski-ikä vuotta40▼ −4 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat28k▲ +7 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista27 %▼ −2 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta89 %≈ +1 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista25 %▼ −13 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²94▲ +20 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
5 0005 3005 6002010201520202024
5 0005 3005 600'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Liperi

Liperi – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 80400

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 80400?

Ylämylly (Liperi) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 820 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (6 kauppaa, Tilastokeskus).

Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 80400?

Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 820 €/m²) noin 155 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 80400?

Alueen neliöhinta on laskenut noin 4,9 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 80400?

Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 7,8 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 11,76 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 820 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 5,2 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 80400?

Ylämylly (Liperi) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 181 096 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (60 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 80400?

Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 1,4 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 80400 Ylämylly on?

Alueella asuu 5 521 ihmistä (2024), keski-ikä on 40 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 28 184 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 27 %. Väkiluku on kasvanut 3 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä