Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Lieto Keskus 21420

Lieto · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
2 289
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Vuosi­muutos
+5,7 %
hintakehitys / vuosi
▲ nouseva
Kauppoja
42
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
6,3 %
brutto · rivitalot
Väki­luku
8 527
asukasta (2024)
Lieto Keskus, postinumero 21420, Lieto: asuntojen keskineliöhinta 2 289 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: lieto Keskus on lähimmästä 24 alueesta 14. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 21420 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Kolmiot+ 2 416 13 – 193 000 €
80 m²
Rivitalot 2 232 29 +3,3 % 190 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

1 8002 1002 3502 650Q3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Rivitalot
1 8002 1002 3502 650Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*— Rivitalot
Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto. Tyypeistä kolmiot+ Tilastokeskus julkaisee tältä alueelta vain yksittäisiä neljänneksiä, joten niitä ei piirretä eikä niille lasketa vuosimuutosta.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 21420 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 223 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

08162432 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot28Q2/23: 15 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 4, kaksiot 4, yksiöt 4)Q3/23: 19 kauppaa (rivitalot 11, kolmiot+ 4, kaksiot 3, yksiöt 1)Q4/23: 25 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 8, kaksiot 5, yksiöt 7)Q1/24: 17 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 3, kaksiot 5, yksiöt 4)Q2/24: 17 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 2, kaksiot 4, yksiöt 1)Q3/24: 14 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 4, kaksiot 1, yksiöt 1)Q4/24: 18 kauppaa (rivitalot 9, kaksiot 6, yksiöt 3)Q1/25: 28 kauppaa (rivitalot 14, kolmiot+ 3, kaksiot 8, yksiöt 3)Q2/25: 13 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 2, kaksiot 4, yksiöt 1)Q3/25: 21 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 6, kaksiot 3, yksiöt 4)Q4/25: 23 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 7, kaksiot 2, yksiöt 5)Q1/26*: 13 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 2, kaksiot 5)
08162432Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot28Q2/23: 15 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 4, kaksiot 4, yksiöt 4)Q3/23: 19 kauppaa (rivitalot 11, kolmiot+ 4, kaksiot 3, yksiöt 1)Q4/23: 25 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 8, kaksiot 5, yksiöt 7)Q1/24: 17 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 3, kaksiot 5, yksiöt 4)Q2/24: 17 kauppaa (rivitalot 10, kolmiot+ 2, kaksiot 4, yksiöt 1)Q3/24: 14 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 4, kaksiot 1, yksiöt 1)Q4/24: 18 kauppaa (rivitalot 9, kaksiot 6, yksiöt 3)Q1/25: 28 kauppaa (rivitalot 14, kolmiot+ 3, kaksiot 8, yksiöt 3)Q2/25: 13 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 2, kaksiot 4, yksiöt 1)Q3/25: 21 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 6, kaksiot 3, yksiöt 4)Q4/25: 23 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 7, kaksiot 2, yksiöt 5)Q1/26*: 13 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 2, kaksiot 5)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 21420 on tehty 106 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 231 722 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +1,2 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

200 000225 000250 000275 00020182020202220242026Omakotitalot
200 000225 000250 000275 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 241 462 26
2025 212 695 41
2024 245 231 39
2023 257 529 41
2022 267 358 34
2021 254 924 47
2020 238 006 52
2019 209 351 62
2018 228 360 63
2017 219 141 39
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Kolmiot+ 11,76 940 €/kk
80 m²
5,8 % 3,4 %
Rivitalot 11,76 1 000 €/kk
85 m²
6,3 % 4,2 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,88 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta8 527▲ +11,1 % / 10 v
Keski-ikä vuotta45≈ +1 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat28k▲ +7 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista29 %≈ +0 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta93 %▲ +4 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista29 %▼ −9 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²92▲ +17 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
7 1007 9008 8002010201520202024
7 1007 9008 800'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Lieto

Lieto – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 21420

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 21420?

Lieto Keskus (Lieto) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 289 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (42 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kolmiot+ 2 416 €/m², rivitalot 2 232 €/m².

Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 21420?

Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (2 232 €/m²) noin 190 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 21420?

Alueen neliöhinta on noussut noin 5,7 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

Mikä on vuokratuotto alueella 21420?

Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 6,3 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 11,76 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 2 232 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 4,2 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 21420?

Lieto Keskus (Lieto) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 231 722 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (106 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 21420?

Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 1,2 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 21420 Lieto Keskus on?

Alueella asuu 8 527 ihmistä (2024), keski-ikä on 45 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 28 213 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 29 %. Väkiluku on kasvanut 11 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä