Leppävirta Keskus 79100
Leppävirta · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 79100 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 770 | 27 | +1,9 % | 65 000 € 85 m² |
Hintakehitys Q2/23–Q1/26*
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 79100 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 134 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 79100 on tehty 42 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 143 417 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +2,4 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 112 643 | 7 |
| 2025 | 161 870 | 23 |
| 2024 | 126 000 | 12 |
| 2023 | 111 113 | 13 |
| 2022 | 169 475 | 20 |
| 2021 | 167 116 | 19 |
| 2020 | 92 806 | 18 |
| 2019 | 91 480 | 15 |
| 2018 | 125 346 | 13 |
| 2017 | 145 262 | 24 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 11,76 | 1 000 €/kk 85 m² |
18,3 % | 12,3 % |
Alueen profiili
Väestö vähenee, ikääntyvä väestö.
| Väkiluku asukasta | 5 078 | ▼ −9,0 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 52 | ▲ +8 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 25k | ▼ −6 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 24 % | ▼ −5 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 87 % | ▼ −1 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 28 % | ▼ −10 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 84 | ▲ +6 % vs. koko maa |
Usein kysyttyä alueesta 79100
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 79100?
Leppävirta Keskus (Leppävirta) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 770 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (27 kauppaa, Tilastokeskus).
Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 79100?
Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (770 €/m²) noin 65 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 79100?
Alueen neliöhinta on noussut noin 1,9 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).
Mikä on vuokratuotto alueella 79100?
Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 18,3 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 11,76 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 770 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 12,3 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 79100?
Leppävirta Keskus (Leppävirta) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 143 417 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (42 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 79100?
Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 2,4 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 79100 Leppävirta Keskus on?
Alueella asuu 5 078 ihmistä (2024), keski-ikä on 52 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 24 676 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 24 %. Väkiluku on vähentynyt 9 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.