Lehmo 80710
Kontiolahti · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 80710 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 1 893 | 44 | −3,8 % | 161 000 € 85 m² |
Hintakehitys Q2/23–Q1/26*
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 80710 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 145 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 80710 on tehty 57 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 213 395 €. Koko jakson hintakehitys on ollut vakaa, vaikka yksittäisten vuosien välillä on eroja. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 185 875 | 12 |
| 2025 | 221 217 | 30 |
| 2024 | 219 766 | 15 |
| 2023 | 225 694 | 17 |
| 2022 | 206 406 | 16 |
| 2021 | 204 473 | 22 |
| 2020 | 223 755 | 22 |
| 2019 | 215 203 | 43 |
| 2018 | 213 184 | 19 |
| 2017 | 209 912 | 21 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 11,76 | 1 000 €/kk 85 m² |
7,5 % | 5,0 % |
Alueen profiili
Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.
| Väkiluku asukasta | 6 028 | ▲ +11,1 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 38 | ▼ −6 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 30k | ▲ +13 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 31 % | ▲ +2 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 91 % | ▲ +3 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 16 % | ▼ −22 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 94 | ▲ +20 % vs. koko maa |
Muut alueet – Kontiolahti
- 81100 Kontiolahti 875 €/m²
- 80510 Onttola-Kunnasniemi 196 051 €
- 80770 Kontiolahti as 193 250 €
- 80910 Kulho 192 913 €
- 81220 Jakokoski 209 938 €
Kontiolahti – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 80710
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 80710?
Lehmo (Kontiolahti) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 893 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (44 kauppaa, Tilastokeskus).
Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 80710?
Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 893 €/m²) noin 161 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 80710?
Alueen neliöhinta on laskenut noin 3,8 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).
Mikä on vuokratuotto alueella 80710?
Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 7,5 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 11,76 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 893 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 5,0 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 80710?
Lehmo (Kontiolahti) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 213 395 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (57 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 80710?
Alueen omakotitalojen keskihinta on pysynyt vakaana noin 0,5 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 80710 Lehmo on?
Alueella asuu 6 028 ihmistä (2024), keski-ikä on 38 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 29 662 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 31 %. Väkiluku on kasvanut 11 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.