Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Juva Keskus 51900

Juva · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
661
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Kauppoja
11
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
21,3 %
brutto · rivitalot
Väki­luku
3 958
asukasta (2024)
Juva Keskus, postinumero 51900, Juva: asuntojen keskineliöhinta 661 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: juva Keskus on lähimmästä 24 alueesta 22. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 51900 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Rivitalot 661 11 – 56 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 51900 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 105 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

0481216 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot13Q2/23: 9 kauppaa (rivitalot 6, kaksiot 3)Q3/23: 7 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 2)Q4/23: 8 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 1, kaksiot 5, yksiöt 1)Q1/24: 6 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 1, kaksiot 1)Q2/24: 10 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 1, kaksiot 2, yksiöt 1)Q3/24: 8 kauppaa (rivitalot 5, kaksiot 1, yksiöt 2)Q4/24: 10 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 1, kaksiot 3, yksiöt 3)Q1/25: 11 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 2, kaksiot 1)Q2/25: 13 kauppaa (rivitalot 11, kolmiot+ 1, yksiöt 1)Q3/25: 9 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 2, kaksiot 2)Q4/25: 7 kauppaa (rivitalot 3, kaksiot 2, yksiöt 2)Q1/26*: 7 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 2, kaksiot 1, yksiöt 2)
0481216Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot13Q2/23: 9 kauppaa (rivitalot 6, kaksiot 3)Q3/23: 7 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 2)Q4/23: 8 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 1, kaksiot 5, yksiöt 1)Q1/24: 6 kauppaa (rivitalot 4, kolmiot+ 1, kaksiot 1)Q2/24: 10 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 1, kaksiot 2, yksiöt 1)Q3/24: 8 kauppaa (rivitalot 5, kaksiot 1, yksiöt 2)Q4/24: 10 kauppaa (rivitalot 3, kolmiot+ 1, kaksiot 3, yksiöt 3)Q1/25: 11 kauppaa (rivitalot 8, kolmiot+ 2, kaksiot 1)Q2/25: 13 kauppaa (rivitalot 11, kolmiot+ 1, yksiöt 1)Q3/25: 9 kauppaa (rivitalot 5, kolmiot+ 2, kaksiot 2)Q4/25: 7 kauppaa (rivitalot 3, kaksiot 2, yksiöt 2)Q1/26*: 7 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 2, kaksiot 1, yksiöt 2)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 51900 on tehty 28 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 97 312 €. Koko jakson hintakehitys on ollut vakaa, vaikka yksittäisten vuosien välillä on eroja. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

70 00085 000100 000115 00020182020202220242026Omakotitalot
70 00085 000100 000115 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 72 928 7
2025 103 354 12
2024 108 222 9
2023 81 906 16
2022 92 834 18
2021 101 023 19
2020 108 788 20
2019 80 167 3
2018 97 690 21
2017 89 783 15
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Rivitalot 11,76 1 000 €/kk
85 m²
21,3 % 14,3 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (3,87 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Väestö vähenee, ikääntyvä väestö.

Väki­luku asukasta3 958▼ −12,8 % / 10 v
Keski-ikä vuotta53▲ +9 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat23k▼ −12 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista19 %▼ −10 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta89 %≈ +1 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista27 %▼ −11 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²82▲ +4 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
3 8004 3004 8002010201520202024
3 8004 3004 800'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Usein kysyttyä alueesta 51900

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 51900?

Juva Keskus (Juva) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 661 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (11 kauppaa, Tilastokeskus).

Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 51900?

Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (661 €/m²) noin 56 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Mikä on vuokratuotto alueella 51900?

Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 21,3 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 11,76 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 661 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 14,3 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 51900?

Juva Keskus (Juva) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 97 312 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (28 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 51900?

Alueen omakotitalojen keskihinta on pysynyt vakaana noin 0,4 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 51900 Juva Keskus on?

Alueella asuu 3 958 ihmistä (2024), keski-ikä on 53 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 23 079 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 19 %. Väkiluku on vähentynyt 13 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä