Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Inkoo Keskus 10210

Inkoo · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
1 901
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Kauppoja
15
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
7,4 %
brutto · rivitalot
Väki­luku
2 768
asukasta (2024)
Inkoo Keskus, postinumero 10210, Inkoo: asuntojen keskineliöhinta 1 901 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: inkoo Keskus on lähimmästä 24 alueesta 20. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 10210 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Rivitalot 1 901 15 – 162 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 10210 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 60 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

036912 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot10Q2/23: 3 kauppaa (rivitalot 3)Q3/23: 6 kauppaa (rivitalot 4, kaksiot 2)Q4/23: 2 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 1)Q1/24: 4 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 1, yksiöt 1)Q2/24: 1 kauppaa (kolmiot+ 1)Q3/24: 4 kauppaa (rivitalot 1, kaksiot 2, yksiöt 1)Q4/24: 2 kauppaa (kolmiot+ 1, yksiöt 1)Q1/25: 10 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 1)Q2/25: 10 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 1, kaksiot 1, yksiöt 2)Q3/25: 4 kauppaa (rivitalot 3, yksiöt 1)Q4/25: 10 kauppaa (rivitalot 9, kaksiot 1)Q1/26*: 4 kauppaa (rivitalot 2, kaksiot 2)
036912Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot10Q2/23: 3 kauppaa (rivitalot 3)Q3/23: 6 kauppaa (rivitalot 4, kaksiot 2)Q4/23: 2 kauppaa (rivitalot 1, kolmiot+ 1)Q1/24: 4 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 1, yksiöt 1)Q2/24: 1 kauppaa (kolmiot+ 1)Q3/24: 4 kauppaa (rivitalot 1, kaksiot 2, yksiöt 1)Q4/24: 2 kauppaa (kolmiot+ 1, yksiöt 1)Q1/25: 10 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 1)Q2/25: 10 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 1, kaksiot 1, yksiöt 2)Q3/25: 4 kauppaa (rivitalot 3, yksiöt 1)Q4/25: 10 kauppaa (rivitalot 9, kaksiot 1)Q1/26*: 4 kauppaa (rivitalot 2, kaksiot 2)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 10210 on tehty 35 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 215 347 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +1,5 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

155 000215 000275 000335 00020182020202220242026Omakotitalot
155 000215 000275 000335 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 176 206 8
2025 214 500 15
2024 242 500 12
2023 315 545 11
2022 257 167 12
2021 276 043 23
2020 223 770 23
2019 230 136 11
2018 226 857 14
2017 218 176 17
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Rivitalot 11,76 1 000 €/kk
85 m²
7,4 % 5,0 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (3,87 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Väestö vakaa, ikääntyvä väestö.

Väki­luku asukasta2 768≈ −0,6 % / 10 v
Keski-ikä vuotta49▲ +5 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat29k▲ +9 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista34 %▲ +5 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta94 %▲ +6 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista21 %▼ −17 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²98▲ +24 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
2 6002 7002 8002010201520202024
2 6002 7002 800'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Inkoo

Katso kaikki postinumeroalueet →

Usein kysyttyä alueesta 10210

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 10210?

Inkoo Keskus (Inkoo) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 901 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (15 kauppaa, Tilastokeskus).

Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 10210?

Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 901 €/m²) noin 162 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Mikä on vuokratuotto alueella 10210?

Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 7,4 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 11,76 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 901 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 5,0 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 10210?

Inkoo Keskus (Inkoo) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 215 347 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (35 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 10210?

Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 1,5 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 10210 Inkoo Keskus on?

Alueella asuu 2 768 ihmistä (2024), keski-ikä on 49 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 28 667 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 34 %. Väkiluku on vähentynyt 1 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä