Imatra Keskus 55100
Imatra · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 55100 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Kaksiot | 683 | 7 | −29,9 % | 38 000 € 55 m² |
| Rivitalot | 759 | 8 | – | 65 000 € 85 m² |
Hintakehitys Q2/23–Q1/26*
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 55100 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 247 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 55100 on tehty 48 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 75 125 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin −4,0 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 71 454 | 11 |
| 2025 | 69 976 | 21 |
| 2024 | 84 406 | 16 |
| 2023 | 86 863 | 33 |
| 2022 | 125 438 | 24 |
| 2021 | 99 515 | 34 |
| 2020 | 96 963 | 27 |
| 2019 | 108 418 | 36 |
| 2018 | 115 625 | 36 |
| 2017 | 106 740 | 33 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Kaksiot | 13,24 | 730 €/kk 55 m² |
23,3 % | 14,7 % |
| Rivitalot | 11,76 | 1 000 €/kk 85 m² |
18,6 % | 12,5 % |
Alueen profiili
Väestö vähenee, ikääntyvä väestö.
| Väkiluku asukasta | 8 976 | ▼ −12,3 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 51 | ▲ +7 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 25k | ▼ −4 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 25 % | ▼ −4 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 85 % | ▼ −3 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 27 % | ▼ −11 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 78 | ≈ −1 % vs. koko maa |
Muut alueet – Imatra
- 55120 Mansikkala-Tuulikallio 740 €/m²
- 55420 Karhumäki-Karhukallio 88 159 €
- 55610 Rajapatsas-Teppanala 57 956 €
- 55800 Vuoksenniska-Saarlampi 75 374 €
- 55910 Rautio-Kurkvuori 56 000 €
Imatra – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 55100
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 55100?
Imatra Keskus (Imatra) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 724 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (15 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kaksiot 683 €/m², rivitalot 759 €/m².
Paljonko kaksio maksaa alueella 55100?
Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (683 €/m²) noin 38 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 55100?
Alueen neliöhinta on laskenut noin 25,7 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).
Mikä on vuokratuotto alueella 55100?
Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 23,3 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 13,24 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 683 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 14,7 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 55100?
Imatra Keskus (Imatra) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 75 125 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (48 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 55100?
Alueen omakotitalojen keskihinta on laskenut noin 4,0 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 55100 Imatra Keskus on?
Alueella asuu 8 976 ihmistä (2024), keski-ikä on 51 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 25 404 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 25 %. Väkiluku on vähentynyt 12 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.