Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Ii Keskus 91100

Ii · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
941
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Kauppoja
21
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
15,0 %
brutto · rivitalot
Väki­luku
6 688
asukasta (2024)
Ii Keskus, postinumero 91100, Ii: asuntojen keskineliöhinta 941 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: ii Keskus on lähimmästä 24 alueesta 24. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 91100 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Rivitalot 941 21 – 80 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 91100 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 78 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

0481216 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot13Q2/23: 5 kauppaa (rivitalot 5)Q3/23: 10 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 2, kaksiot 1, yksiöt 1)Q4/23: 5 kauppaa (rivitalot 5)Q1/24: 8 kauppaa (rivitalot 7, kaksiot 1)Q2/24: 6 kauppaa (rivitalot 5, kaksiot 1)Q3/24: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q4/24: 4 kauppaa (rivitalot 3, kaksiot 1)Q1/25: 2 kauppaa (rivitalot 2)Q2/25: 10 kauppaa (rivitalot 5, kaksiot 4, yksiöt 1)Q3/25: 13 kauppaa (rivitalot 12, kolmiot+ 1)Q4/25: 11 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 1, kaksiot 1)Q1/26*: 3 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 1)
0481216Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*YksiötKaksiotKolmiot+Rivitalot13Q2/23: 5 kauppaa (rivitalot 5)Q3/23: 10 kauppaa (rivitalot 6, kolmiot+ 2, kaksiot 1, yksiöt 1)Q4/23: 5 kauppaa (rivitalot 5)Q1/24: 8 kauppaa (rivitalot 7, kaksiot 1)Q2/24: 6 kauppaa (rivitalot 5, kaksiot 1)Q3/24: 1 kauppaa (rivitalot 1)Q4/24: 4 kauppaa (rivitalot 3, kaksiot 1)Q1/25: 2 kauppaa (rivitalot 2)Q2/25: 10 kauppaa (rivitalot 5, kaksiot 4, yksiöt 1)Q3/25: 13 kauppaa (rivitalot 12, kolmiot+ 1)Q4/25: 11 kauppaa (rivitalot 9, kolmiot+ 1, kaksiot 1)Q1/26*: 3 kauppaa (rivitalot 2, kolmiot+ 1)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 91100 on tehty 69 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 166 777 €. Koko jakson hintakehitys on ollut vakaa, vaikka yksittäisten vuosien välillä on eroja. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

115 000145 000175 000205 00020182020202220242026Omakotitalot
115 000145 000175 000205 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 193 417 18
2025 169 236 25
2024 145 970 26
2023 138 237 27
2022 176 741 30
2021 148 788 26
2020 123 159 22
2019 153 094 32
2018 147 342 19
2017 153 164 26
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Rivitalot 11,76 1 000 €/kk
85 m²
15,0 % 10,1 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (3,87 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta6 688▲ +3,2 % / 10 v
Keski-ikä vuotta39▼ −5 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat27k▲ +3 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista21 %▼ −8 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta87 %▼ −1 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista20 %▼ −18 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²96▲ +22 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
5 9006 3006 8002010201520202024
5 9006 3006 800'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Ii

Ii – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 91100

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 91100?

Ii Keskus (Ii) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 941 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (21 kauppaa, Tilastokeskus).

Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 91100?

Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (941 €/m²) noin 80 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Mikä on vuokratuotto alueella 91100?

Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 15,0 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 11,76 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 941 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 10,1 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 91100?

Ii Keskus (Ii) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 166 777 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (69 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 91100?

Alueen omakotitalojen keskihinta on pysynyt vakaana noin 0,9 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 91100 Ii Keskus on?

Alueella asuu 6 688 ihmistä (2024), keski-ikä on 39 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 27 091 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 21 %. Väkiluku on kasvanut 3 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä