Uutta: vertaile asuntoja Listojen avullaUutta: vertaile Listoilla Lue lisää
Alueet

Monninkylä 07230

Askola · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

Keski­neliöhinta
1 374
€/m² · kaikki asunnot, 12 kk
Kauppoja
6
viim. 12 kk
Vuokra­tuotto
10,3 %
brutto · rivitalot
Väki­luku
1 481
asukasta (2024)
Monninkylä, postinumero 07230, Askola: asuntojen keskineliöhinta 1 374 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: monninkylä on lähimmästä 24 alueesta 24. kallein.

Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 07230 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

Tyyppi€/m²KauppojaMuutosEsimerkki
Rivitalot 1 374 6 – 117 000 €
85 m²
Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 07230 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 14 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

02468 kplQ3/23Q1/24Q3/24Q1/25Q3/25Q1/26*Rivitalot6Q3/23: 2 kauppaa (rivitalot 2)Q1/24: 2 kauppaa (rivitalot 2)Q2/24: 3 kauppaa (rivitalot 3)Q3/25: 6 kauppaa (rivitalot 6)Q1/26*: 1 kauppaa (rivitalot 1)
02468Q4/23Q3/24Q2/25Q1/26*Rivitalot6Q3/23: 2 kauppaa (rivitalot 2)Q1/24: 2 kauppaa (rivitalot 2)Q2/24: 3 kauppaa (rivitalot 3)Q3/25: 6 kauppaa (rivitalot 6)Q1/26*: 1 kauppaa (rivitalot 1)
Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026

Postinumeroalueella 07230 on tehty 19 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 175 012 €. Koko jakson hintakehitys on ollut vakaa, vaikka yksittäisten vuosien välillä on eroja. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →

110 000150 000190 000230 00020182020202220242026Omakotitalot
110 000150 000190 000230 000'17'20'23'26— Omakotitalot
VuosiKeski­hintaKauppoja
2026* 178 558 4
2025 157 714 7
2024 188 375 8
2023 188 750 4
2022 124 333 3
2021 187 909 11
2020 173 625 8
2019 214 625 4
2018 145 125 8
2017 182 750 14
Keskihinta on euroa kiinteistöä kohti ja kauppamäärä kappaletta. Rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei voi laskea eikä lukuja ole vakioitu talon koon suhteen: iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa. Vuokratontilla olevat omakotikaupat eivät ole kiinteistökauppoja, joten ne puuttuvat rekisteristä kokonaan. Vuosi 2026* on kesken ja täydentyy vielä, joten se on jätetty vuosimuutoksen laskennasta pois.

Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

TyyppiKeski­vuokraEsimerkkiBruttoNetto
Rivitalot 11,76 1 000 €/kk
85 m²
10,3 % 6,9 %
Keskivuokra on euroa neliöltä kuukaudessa. Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (3,87 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

Alueen profiili

Väestö vähenee, keski-ikäinen väestö.

Väki­luku asukasta1 481▼ −9,3 % / 10 v
Keski-ikä vuotta44≈ +0 v vs. koko maa
Mediaani­tulo €/v, asukkaat29k▲ +10 % vs. koko maa
Korkea­koulutettuja osuus asukkaista21 %▼ −8 pp vs. koko maa
Työllisyys­aste työvoimasta94 %▲ +5 pp vs. koko maa
Vuokra-­asuntoja talouksista16 %▼ −22 pp vs. koko maa
Asuntojen keski­koko m²99▲ +26 % vs. koko maa
▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v, vuokra-asuntoja 38 %, asuntojen keskikoko 79 m².
Väestökehitys 2010–2024
1 5001 6001 7002010201520202024
1 5001 6001 700'10'15'20'24
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Muut alueet – Askola

Askola – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →

Usein kysyttyä alueesta 07230

Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 07230?

Monninkylä (Askola) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 374 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (6 kauppaa, Tilastokeskus).

Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 07230?

Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 374 €/m²) noin 117 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

Mikä on vuokratuotto alueella 07230?

Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 10,3 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 11,76 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 374 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 6,9 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

Paljonko omakotitalo maksaa alueella 07230?

Monninkylä (Askola) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 175 012 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (19 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.

Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 07230?

Alueen omakotitalojen keskihinta on pysynyt vakaana noin 0,2 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.

Millainen alue 07230 Monninkylä on?

Alueella asuu 1 481 ihmistä (2024), keski-ikä on 44 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 29 057 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 21 %. Väkiluku on vähentynyt 9 % kymmenessä vuodessa.

Lähteet ja menetelmä