Viiala Keskus 37830
Akaa · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 37830 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 1 551 | 8 | – | 132 000 € 85 m² |
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 37830 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 101 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 37830 on tehty 93 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 166 741 €. Koko jakson hintakehitys on ollut vakaa, vaikka yksittäisten vuosien välillä on eroja. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2026* | 158 341 | 20 |
| 2025 | 152 308 | 36 |
| 2024 | 185 324 | 37 |
| 2023 | 146 485 | 34 |
| 2022 | 176 740 | 45 |
| 2021 | 158 441 | 51 |
| 2020 | 155 423 | 39 |
| 2019 | 162 258 | 33 |
| 2018 | 149 657 | 35 |
| 2017 | 165 973 | 35 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Rivitalot | 11,76 | 1 000 €/kk 85 m² |
9,1 % | 6,1 % |
Alueen profiili
Väestö vähenee, keski-ikäinen väestö.
| Väkiluku asukasta | 5 222 | ▼ −8,4 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 45 | ≈ +1 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 26k | ≈ −2 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 22 % | ▼ −7 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 90 % | ▲ +1 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 21 % | ▼ −17 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 88 | ▲ +12 % vs. koko maa |
Muut alueet – Akaa
Akaa – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 37830
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 37830?
Viiala Keskus (Akaa) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 551 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (8 kauppaa, Tilastokeskus).
Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 37830?
Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 551 €/m²) noin 132 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Mikä on vuokratuotto alueella 37830?
Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 9,1 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 11,76 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 551 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 6,1 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 37830?
Viiala Keskus (Akaa) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 166 741 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (93 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 37830?
Alueen omakotitalojen keskihinta on pysynyt vakaana noin 0,5 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 37830 Viiala Keskus on?
Alueella asuu 5 222 ihmistä (2024), keski-ikä on 45 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 25 831 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 22 %. Väkiluku on vähentynyt 8 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.