Äänekoski Keskus 44100
Äänekoski · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.
Neliöhinnat huoneistotyypeittäin
Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 44100 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.
| Tyyppi | €/m² | Kauppoja | Muutos | Esimerkki |
|---|---|---|---|---|
| Kolmiot+ | 893 | 8 | – | 71 000 € 80 m² |
Alueen myyntimäärien kehitys
Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 44100 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 148 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.
Omakotitalojen kauppahinnat 2017–2026
Postinumeroalueella 44100 on tehty 13 omakotitalokauppaa vuosina 2024–2026, ja niiden keskimääräinen kauppahinta on 173 770 €. Hintakehitys on ollut keskimäärin +3,1 % vuodessa. Luku on kiinteistön kokonaishinta – tontti ja rakennus yhdessä – eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon. Miten omakotitalojen luvut lasketaan →
| Vuosi | Keskihinta | Kauppoja |
|---|---|---|
| 2025 | 135 667 | 6 |
| 2024 | 206 429 | 7 |
| 2023 | 135 875 | 8 |
| 2021 | 107 333 | 6 |
| 2020 | 138 000 | 3 |
| 2019 | 100 100 | 10 |
| 2018 | 154 250 | 4 |
| 2017 | 158 400 | 5 |
Vuokrataso ja vuokratuotto
Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.
| Tyyppi | Keskivuokra | Esimerkki | Brutto | Netto |
|---|---|---|---|---|
| Kolmiot+ | 11,76 | 940 €/kk 80 m² |
15,8 % | 9,2 % |
Alueen profiili
Väestö vakaa, ikääntyvä väestö.
| Väkiluku asukasta | 4 135 | ▼ −3,3 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 49 | ▲ +5 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 24k | ▼ −10 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 21 % | ▼ −8 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 81 % | ▼ −7 pp vs. koko maa |
| Vuokra-asuntoja talouksista | 45 % | ▲ +7 pp vs. koko maa |
| Asuntojen keskikoko m² | 68 | ▼ −14 % vs. koko maa |
Muut alueet – Äänekoski
- 44120 Mämmensalmi-Mustaniemi 113 484 €
- 44150 Likolahti-Karhunlähde 133 777 €
- 44200 Suolahti Keskus 94 000 €
- 44400 Konginkangas Keskus 94 567 €
Äänekoski – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →
Usein kysyttyä alueesta 44100
Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 44100?
Äänekoski Keskus (Äänekoski) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 893 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (8 kauppaa, Tilastokeskus).
Paljonko kolmio maksaa alueella 44100?
Tyypillinen 80 m²:n kolmio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (893 €/m²) noin 71 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.
Mikä on vuokratuotto alueella 44100?
Kolmiot+ laskennallinen bruttovuokratuotto on 15,8 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 11,76 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 893 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 9,2 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.
Paljonko omakotitalo maksaa alueella 44100?
Äänekoski Keskus (Äänekoski) -alueella omakotitalokiinteistöt ovat maksaneet keskimäärin 173 770 € viimeisen 3 vuoden toteutuneissa kaupoissa (13 kauppaa, Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri). Luku on kiinteistön kokonaishinta eikä sitä ole suhteutettu talon kokoon, joten iso ja pieni talo ovat samassa keskiarvossa.
Nousevatko vai laskevatko omakotitalojen hinnat alueella 44100?
Alueen omakotitalojen keskihinta on noussut noin 3,1 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi vuosilta 2017–2025). Kuluva vuosi on kesken eikä se ole mukana trendissä.
Millainen alue 44100 Äänekoski Keskus on?
Alueella asuu 4 135 ihmistä (2024), keski-ikä on 49 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 23 658 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 21 %. Väkiluku on vähentynyt 3 % kymmenessä vuodessa.
Lähteet ja menetelmä
- Asuntojen hinnat: Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- Omakotitalojen hinnat: Maanmittauslaitos, kiinteistöjen kauppahintarekisteri (asuinpientalokiinteistöt, rakennetut kohteet). Päivitetty 13.09.2026. Keskihinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen 3 vuoden toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 8. Luku on kiinteistön kokonaishinta – rekisterissä ei ole rakennuksen pinta-alaa, joten neliöhintaa ei lasketa.
- Vuokrat: Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- Väestö, tulot ja koulutus: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- Rajoitukset: luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.