# Asuntojen hinnat 33430 Vuorentausta, Ylöjärvi – 2 245 €/m²

<https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/ylojarvi/vuorentausta>

> Vuorentausta (33430, Ylöjärvi): asuntojen keskineliöhinta 2 245 €/m² viimeisen 12 kk:n toteutuneissa kaupoissa (31 kauppaa), vuosimuutos +6,5 %, vuokratuotto 6,3 %, väkiluku 2 885. Tilastokeskuksen avointa dataa.

[AsuntoAnalyysi](https://www.asuntoanalyysi.fi/) / [Alueet](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/) / [Ylöjärvi](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/ylojarvi) / 33430 Vuorentausta

Ylöjärvi · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

**Keskineliöhinta** 2 245 — €/m² · kaikki asunnot, 12 kk

**Vuosimuutos** +6,5 % — hintakehitys / vuosi · ▲ nouseva

**Kauppoja** 31 — viim. 12 kk

**Vuokratuotto** 6,3 % — brutto · rivitalot

**Väkiluku** 2 885 — asukasta (2024)

![Vuorentausta, postinumero 33430, Ylöjärvi: asuntojen keskineliöhinta 2 245 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: vuorentausta on lähimmästä 24 alueesta 20. kallein.](https://www.asuntoanalyysi.fi/kuva/alue/ylojarvi/asuntojen-hinnat-vuorentausta.png)

## Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 33430 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

| Huoneistotyyppi | Keskineliöhinta | Kauppoja 12 kk | Vuosimuutos | Esimerkkihinta |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Rivitalot | 2 245 €/m² | 31 | +6,5 % | 191 000 € (85 m²) |

Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

## Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto.

## Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 33430 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 108 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

## Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat **Muu Suomi (koko maa pl. PKS)**-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

| Huoneistotyyppi | Keskivuokra | Esimerkkivuokra | Bruttotuotto | Hoitovastikkeen jälkeen |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Rivitalot | 11,76 €/m²/kk | 1 000 € / kk (85 m²) | 6,3 % | 4,2 % |

Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (3,87 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

## Alueen profiili

Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.

|  |  |  |
| --- | --- | --- |
| Väkiluku asukasta | 2 885 | ≈ −1,6 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 44 | ≈ +0 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 29k | ▲ +10 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 30 % | ≈ +1 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 92 % | ▲ +4 pp vs. koko maa |

▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v.

Väestökehitys 2010–2024

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Laske asuntosi arvo

AsuntoAnalyysi laskee arvion tämän alueen toteutuneista kaupoista ja huomioi asunnon kunnon, kerroksen, taloyhtiön remontit ja hoitovastikkeen. Voit myös hakea tiedot suoraan ilmoituslinkistä.

[Tee arvio alueelle 33430 →](https://www.asuntoanalyysi.fi/asunnon-hinta-arvio?pc=33430)

## Muut alueet – Ylöjärvi

- [33450 Siivikkala 2 420 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/ylojarvi/siivikkala)
- [33470 Ylöjärvi Keskus 2 227 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/ylojarvi/ylojarvi-keskus)
- [33480 Manninmäki-Haavisto 2 292 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/ylojarvi/manninmaki-haavisto)
- [39160 Julkujärvi 2 506 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/ylojarvi/julkujarvi)

[Ylöjärvi – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/ylojarvi)

## Usein kysyttyä alueesta 33430

### Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 33430?

Vuorentausta (Ylöjärvi) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 245 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (31 kauppaa, Tilastokeskus).

### Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 33430?

Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (2 245 €/m²) noin 191 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

### Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 33430?

Alueen neliöhinta on noussut noin 6,5 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

### Mikä on vuokratuotto alueella 33430?

Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 6,3 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 11,76 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 2 245 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 4,2 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

### Millainen alue 33430 Vuorentausta on?

Alueella asuu 2 885 ihmistä (2024), keski-ikä on 44 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 28 968 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 30 %. Väkiluku on vähentynyt 2 % kymmenessä vuodessa.

## Lähteet ja menetelmä

- **Asuntojen hinnat:**

  Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- **Vuokrat:**

  Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- **Väestö, tulot ja koulutus:**

  Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- **Rajoitukset:**

  luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.
