# Asuntojen hinnat 01300 Tikkurila, Vantaa – 3 674 €/m²

<https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/tikkurila>

> Tikkurila (01300, Vantaa): asuntojen keskineliöhinta 3 674 €/m² viimeisen 12 kk:n toteutuneissa kaupoissa (477 kauppaa), vuosimuutos −0,5 %, vuokratuotto 5,6 %, väkiluku 24 875. Tilastokeskuksen avointa dataa.

[AsuntoAnalyysi](https://www.asuntoanalyysi.fi/) / [Alueet](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/) / [Vantaa](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa) / 01300 Tikkurila

Vantaa · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

**Keskineliöhinta** 3 674 — €/m² · kaikki asunnot, 12 kk

**Vuosimuutos** −0,5 % — hintakehitys / vuosi · ≈ vakaa

**Kauppoja** 477 — viim. 12 kk

**Vuokratuotto** 5,6 % — brutto · kaksiot

**Väkiluku** 24 875 — asukasta (2024)

![Tikkurila, postinumero 01300, Vantaa: asuntojen keskineliöhinta 3 674 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: tikkurila on lähimmästä 24 alueesta 4. kallein.](https://www.asuntoanalyysi.fi/kuva/alue/vantaa/asuntojen-hinnat-tikkurila.png)

## Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 01300 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

| Huoneistotyyppi | Keskineliöhinta | Kauppoja 12 kk | Vuosimuutos | Esimerkkihinta |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Yksiöt | 4 607 €/m² | 111 | ±0 % | 147 000 € (32 m²) |
| Kaksiot | 3 633 €/m² | 185 | −1,3 % | 200 000 € (55 m²) |
| Kolmiot+ | 3 220 €/m² | 114 | −2,4 % | 258 000 € (80 m²) |
| Rivitalot | 3 011 €/m² | 67 | −2,9 % | 256 000 € (85 m²) |

## Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto.

## Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 01300 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 1 083 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

## Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat **Vantaa**-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

| Huoneistotyyppi | Keskivuokra | Esimerkkivuokra | Bruttotuotto | Hoitovastikkeen jälkeen |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Yksiöt | 23,03 €/m²/kk | 740 € / kk (32 m²) | 6,0 % | 4,5 % |
| Kaksiot | 16,97 €/m²/kk | 930 € / kk (55 m²) | 5,6 % | 3,7 % |
| Kolmiot+ | 15,54 €/m²/kk | 1 240 € / kk (80 m²) | 5,8 % | 3,6 % |
| Rivitalot | 15,54 €/m²/kk | 1 320 € / kk (85 m²) | 6,2 % | 4,3 % |

Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (5,90 €/m²/kk, pääkaupunkiseudun taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

## Alueen profiili

Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.

|  |  |  |
| --- | --- | --- |
| Väkiluku asukasta | 24 875 | ▲ +38,5 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 42 | ▼ −2 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 28k | ▲ +6 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 29 % | ≈ +0 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 88 % | ≈ −0 pp vs. koko maa |

▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v.

Väestökehitys 2010–2024

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Laske asuntosi arvo

AsuntoAnalyysi laskee arvion tämän alueen toteutuneista kaupoista ja huomioi asunnon kunnon, kerroksen, taloyhtiön remontit ja hoitovastikkeen. Voit myös hakea tiedot suoraan ilmoituslinkistä.

[Tee arvio alueelle 01300 →](https://www.asuntoanalyysi.fi/asunnon-hinta-arvio?pc=01300)

## Muut alueet – Vantaa

- [01200 Hakunila 2 122 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/hakunila)
- [01230 Vaarala 2 684 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/vaarala)
- [01260 Itä-Hakkila 2 981 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/ita-hakkila)
- [01280 Länsimäki 2 630 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/lansimaki)
- [01340 Leinelä 3 682 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/leinela)
- [01350 Hiekkaharju 2 243 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/hiekkaharju)
- [01360 Koivukylä-Havukoski 1 476 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/koivukyla-havukoski)
- [01370 Jokiniemi 3 181 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/jokiniemi)
- [01380 Kuusikko-Hakkila 3 455 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/kuusikko-hakkila)
- [01390 Ruskeasanta-Ilola 2 926 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/ruskeasanta-ilola)
- [01400 Rekola 2 657 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/rekola)
- [01450 Korso 2 637 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/korso)
- [01480 Mikkola 1 437 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/mikkola)
- [01490 Nikinmäki 3 417 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/nikinmaki)
- [01510 Kirkonkylä-Veromäki 3 994 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/kirkonkyla-veromaki)
- [01520 Tammisto 4 011 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/tammisto)
- [01600 Myyrmäki 2 009 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/myyrmaki)
- [01610 Kaivoksela 2 110 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/kaivoksela)
- [01620 Martinlaakso 2 337 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/martinlaakso)
- [01630 Hämeenkylä 2 791 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/hameenkyla)
- [01660 Varisto 2 778 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/varisto)
- [01670 Vantaanlaakso 2 919 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/vantaanlaakso)
- [01690 Ylästö 4 022 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/ylasto)
- [01700 Kivistö 3 956 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/kivisto)

[Vantaa – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa)

## Usein kysyttyä alueesta 01300

### Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 01300?

Tikkurila (Vantaa) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 3 674 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (477 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: yksiöt 4 607 €/m², kaksiot 3 633 €/m², kolmiot+ 3 220 €/m², rivitalot 3 011 €/m².

### Paljonko kaksio maksaa alueella 01300?

Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (3 633 €/m²) noin 200 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

### Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 01300?

Alueen neliöhinta on pysynyt vakaana noin 0,5 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

### Mikä on vuokratuotto alueella 01300?

Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 5,6 %: Vantaa-alueen keskivuokra 16,97 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 3 633 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 3,7 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

### Millainen alue 01300 Tikkurila on?

Alueella asuu 24 875 ihmistä (2024), keski-ikä on 42 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 27 931 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 29 %. Väkiluku on kasvanut 38 % kymmenessä vuodessa.

## Lähteet ja menetelmä

- **Asuntojen hinnat:**

  Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- **Vuokrat:**

  Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- **Väestö, tulot ja koulutus:**

  Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- **Rajoitukset:**

  luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.
