# Asuntojen hinnat 01390 Ruskeasanta-Ilola, Vantaa – 2 926 €/m²

<https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/ruskeasanta-ilola>

> Ruskeasanta-Ilola (01390, Vantaa): asuntojen keskineliöhinta 2 926 €/m² viimeisen 12 kk:n toteutuneissa kaupoissa (45 kauppaa), vuosimuutos −4,0 %, vuokratuotto 6,4 %, väkiluku 9 184. Tilastokeskuksen avointa dataa.

[AsuntoAnalyysi](https://www.asuntoanalyysi.fi/) / [Alueet](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/) / [Vantaa](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa) / 01390 Ruskeasanta-Ilola

Vantaa · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

**Keskineliöhinta** 2 926 — €/m² · kaikki asunnot, 12 kk

**Vuosimuutos** −4,0 % — hintakehitys / vuosi · ▼ laskeva

**Kauppoja** 45 — viim. 12 kk

**Vuokratuotto** 6,4 % — brutto · rivitalot

**Väkiluku** 9 184 — asukasta (2024)

![Ruskeasanta-Ilola, postinumero 01390, Vantaa: asuntojen keskineliöhinta 2 926 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: ruskeasanta-Ilola on lähimmästä 24 alueesta 11. kallein.](https://www.asuntoanalyysi.fi/kuva/alue/vantaa/asuntojen-hinnat-ruskeasanta-ilola.png)

## Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 01390 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

| Huoneistotyyppi | Keskineliöhinta | Kauppoja 12 kk | Vuosimuutos | Esimerkkihinta |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Rivitalot | 2 926 €/m² | 45 | −4,0 % | 249 000 € (85 m²) |

Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

## Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto.

## Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 01390 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 209 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

## Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat **Vantaa**-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

| Huoneistotyyppi | Keskivuokra | Esimerkkivuokra | Bruttotuotto | Hoitovastikkeen jälkeen |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Rivitalot | 15,54 €/m²/kk | 1 320 € / kk (85 m²) | 6,4 % | 4,4 % |

Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,74 €/m²/kk, pääkaupunkiseudun taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

## Alueen profiili

Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.

|  |  |  |
| --- | --- | --- |
| Väkiluku asukasta | 9 184 | ▲ +3,2 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 40 | ▼ −4 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 33k | ▲ +24 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 31 % | ▲ +2 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 92 % | ▲ +4 pp vs. koko maa |

▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v.

Väestökehitys 2010–2024

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Laske asuntosi arvo

AsuntoAnalyysi laskee arvion tämän alueen toteutuneista kaupoista ja huomioi asunnon kunnon, kerroksen, taloyhtiön remontit ja hoitovastikkeen. Voit myös hakea tiedot suoraan ilmoituslinkistä.

[Tee arvio alueelle 01390 →](https://www.asuntoanalyysi.fi/asunnon-hinta-arvio?pc=01390)

## Muut alueet – Vantaa

- [01200 Hakunila 2 122 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/hakunila)
- [01230 Vaarala 2 684 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/vaarala)
- [01260 Itä-Hakkila 2 981 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/ita-hakkila)
- [01280 Länsimäki 2 630 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/lansimaki)
- [01300 Tikkurila 3 633 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/tikkurila)
- [01340 Leinelä 3 682 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/leinela)
- [01350 Hiekkaharju 2 243 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/hiekkaharju)
- [01360 Koivukylä-Havukoski 1 476 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/koivukyla-havukoski)
- [01370 Jokiniemi 3 181 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/jokiniemi)
- [01380 Kuusikko-Hakkila 3 455 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/kuusikko-hakkila)
- [01400 Rekola 2 657 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/rekola)
- [01450 Korso 2 637 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/korso)
- [01480 Mikkola 1 437 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/mikkola)
- [01490 Nikinmäki 3 417 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/nikinmaki)
- [01510 Kirkonkylä-Veromäki 3 994 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/kirkonkyla-veromaki)
- [01520 Tammisto 4 011 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/tammisto)
- [01600 Myyrmäki 2 009 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/myyrmaki)
- [01610 Kaivoksela 2 110 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/kaivoksela)
- [01620 Martinlaakso 2 337 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/martinlaakso)
- [01630 Hämeenkylä 2 791 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/hameenkyla)
- [01660 Varisto 2 778 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/varisto)
- [01670 Vantaanlaakso 2 919 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/vantaanlaakso)
- [01690 Ylästö 4 022 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/ylasto)
- [01700 Kivistö 3 956 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/kivisto)

[Vantaa – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa)

## Usein kysyttyä alueesta 01390

### Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 01390?

Ruskeasanta-Ilola (Vantaa) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 926 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (45 kauppaa, Tilastokeskus).

### Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 01390?

Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (2 926 €/m²) noin 249 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

### Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 01390?

Alueen neliöhinta on laskenut noin 4,0 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

### Mikä on vuokratuotto alueella 01390?

Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 6,4 %: Vantaa-alueen keskivuokra 15,54 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 2 926 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 4,4 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

### Millainen alue 01390 Ruskeasanta-Ilola on?

Alueella asuu 9 184 ihmistä (2024), keski-ikä on 40 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 32 781 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 31 %. Väkiluku on kasvanut 3 % kymmenessä vuodessa.

## Lähteet ja menetelmä

- **Asuntojen hinnat:**

  Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- **Vuokrat:**

  Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- **Väestö, tulot ja koulutus:**

  Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- **Rajoitukset:**

  luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.
