# Asuntojen hinnat 01700 Kivistö, Vantaa – 3 745 €/m²

<https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/kivisto>

> Kivistö (01700, Vantaa): asuntojen keskineliöhinta 3 745 €/m² viimeisen 12 kk:n toteutuneissa kaupoissa (132 kauppaa), vuosimuutos −1,8 %, vuokratuotto 5,1 %, väkiluku 13 583. Tilastokeskuksen avointa dataa.

[AsuntoAnalyysi](https://www.asuntoanalyysi.fi/) / [Alueet](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/) / [Vantaa](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa) / 01700 Kivistö

Vantaa · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

**Keskineliöhinta** 3 745 — €/m² · kaikki asunnot, 12 kk

**Vuosimuutos** −1,8 % — hintakehitys / vuosi · ▼ laskeva

**Kauppoja** 132 — viim. 12 kk

**Vuokratuotto** 5,1 % — brutto · kaksiot

**Väkiluku** 13 583 — asukasta (2024)

![Kivistö, postinumero 01700, Vantaa: asuntojen keskineliöhinta 3 745 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: kivistö on lähimmästä 24 alueesta 4. kallein.](https://www.asuntoanalyysi.fi/kuva/alue/vantaa/asuntojen-hinnat-kivisto.png)

## Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 01700 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

| Huoneistotyyppi | Keskineliöhinta | Kauppoja 12 kk | Vuosimuutos | Esimerkkihinta |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Yksiöt | 4 311 €/m² | 11 | – | 138 000 € (32 m²) |
| Kaksiot | 3 956 €/m² | 68 | – | 218 000 € (55 m²) |
| Kolmiot+ | 3 481 €/m² | 37 | – | 278 000 € (80 m²) |
| Rivitalot | 3 071 €/m² | 16 | – | 261 000 € (85 m²) |

## Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 01700 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 364 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

## Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat **Vantaa**-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

| Huoneistotyyppi | Keskivuokra | Esimerkkivuokra | Bruttotuotto | Hoitovastikkeen jälkeen |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Yksiöt | 23,03 €/m²/kk | 740 € / kk (32 m²) | 6,4 % | 4,8 % |
| Kaksiot | 16,97 €/m²/kk | 930 € / kk (55 m²) | 5,1 % | 3,4 % |
| Kolmiot+ | 15,54 €/m²/kk | 1 240 € / kk (80 m²) | 5,4 % | 3,3 % |
| Rivitalot | 15,54 €/m²/kk | 1 320 € / kk (85 m²) | 6,1 % | 4,2 % |

Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (5,90 €/m²/kk, pääkaupunkiseudun taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

## Alueen profiili

Kasvava alue, nuori väestö.

|  |  |  |
| --- | --- | --- |
| Väkiluku asukasta | 13 583 | ▲ +297,3 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 33 | ▼ −11 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 28k | ▲ +5 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 27 % | ▼ −2 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 87 % | ▼ −2 pp vs. koko maa |

▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v.

Väestökehitys 2010–2024

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Laske asuntosi arvo

AsuntoAnalyysi laskee arvion tämän alueen toteutuneista kaupoista ja huomioi asunnon kunnon, kerroksen, taloyhtiön remontit ja hoitovastikkeen. Voit myös hakea tiedot suoraan ilmoituslinkistä.

[Tee arvio alueelle 01700 →](https://www.asuntoanalyysi.fi/asunnon-hinta-arvio?pc=01700)

## Muut alueet – Vantaa

- [01200 Hakunila 2 122 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/hakunila)
- [01230 Vaarala 2 684 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/vaarala)
- [01260 Itä-Hakkila 2 981 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/ita-hakkila)
- [01280 Länsimäki 2 630 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/lansimaki)
- [01300 Tikkurila 3 633 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/tikkurila)
- [01340 Leinelä 3 682 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/leinela)
- [01350 Hiekkaharju 2 243 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/hiekkaharju)
- [01360 Koivukylä-Havukoski 1 476 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/koivukyla-havukoski)
- [01370 Jokiniemi 3 181 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/jokiniemi)
- [01380 Kuusikko-Hakkila 3 455 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/kuusikko-hakkila)
- [01390 Ruskeasanta-Ilola 2 926 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/ruskeasanta-ilola)
- [01400 Rekola 2 657 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/rekola)
- [01450 Korso 2 637 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/korso)
- [01480 Mikkola 1 437 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/mikkola)
- [01490 Nikinmäki 3 417 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/nikinmaki)
- [01510 Kirkonkylä-Veromäki 3 994 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/kirkonkyla-veromaki)
- [01520 Tammisto 4 011 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/tammisto)
- [01600 Myyrmäki 2 009 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/myyrmaki)
- [01610 Kaivoksela 2 110 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/kaivoksela)
- [01620 Martinlaakso 2 337 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/martinlaakso)
- [01630 Hämeenkylä 2 791 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/hameenkyla)
- [01660 Varisto 2 778 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/varisto)
- [01670 Vantaanlaakso 2 919 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/vantaanlaakso)
- [01690 Ylästö 4 022 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa/ylasto)

[Vantaa – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/vantaa)

## Usein kysyttyä alueesta 01700

### Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 01700?

Kivistö (Vantaa) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 3 745 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (132 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: yksiöt 4 311 €/m², kaksiot 3 956 €/m², kolmiot+ 3 481 €/m², rivitalot 3 071 €/m².

### Paljonko kaksio maksaa alueella 01700?

Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (3 956 €/m²) noin 218 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

### Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 01700?

Alueen neliöhinta on laskenut noin 1,8 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

### Mikä on vuokratuotto alueella 01700?

Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 5,1 %: Vantaa-alueen keskivuokra 16,97 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 3 956 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 3,4 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

### Millainen alue 01700 Kivistö on?

Alueella asuu 13 583 ihmistä (2024), keski-ikä on 33 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 27 568 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 27 %. Väkiluku on kasvanut 297 % kymmenessä vuodessa.

## Lähteet ja menetelmä

- **Asuntojen hinnat:**

  Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- **Vuokrat:**

  Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- **Väestö, tulot ja koulutus:**

  Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- **Rajoitukset:**

  luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.
