# Asuntojen hinnat 04320 Riihikallio, Tuusula – 2 047 €/m²

<https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tuusula/riihikallio>

> Riihikallio (04320, Tuusula): asuntojen keskineliöhinta 2 047 €/m² viimeisen 12 kk:n toteutuneissa kaupoissa (55 kauppaa), vuosimuutos −3,8 %, vuokratuotto 8,4 %, väkiluku 5 145. Tilastokeskuksen avointa dataa.

[AsuntoAnalyysi](https://www.asuntoanalyysi.fi/) / [Alueet](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/) / [Tuusula](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tuusula) / 04320 Riihikallio

Tuusula · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

**Keskineliöhinta** 2 047 — €/m² · kaikki asunnot, 12 kk

**Vuosimuutos** −3,8 % — hintakehitys / vuosi · ▼ laskeva

**Kauppoja** 55 — viim. 12 kk

**Vuokratuotto** 8,4 % — brutto · kaksiot

**Väkiluku** 5 145 — asukasta (2024)

![Riihikallio, postinumero 04320, Tuusula: asuntojen keskineliöhinta 2 047 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: riihikallio on lähimmästä 24 alueesta 17. kallein.](https://www.asuntoanalyysi.fi/kuva/alue/tuusula/asuntojen-hinnat-riihikallio.png)

## Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 04320 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

| Huoneistotyyppi | Keskineliöhinta | Kauppoja 12 kk | Vuosimuutos | Esimerkkihinta |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Kaksiot | 1 889 €/m² | 17 | – | 104 000 € (55 m²) |
| Kolmiot+ | 1 476 €/m² | 6 | – | 118 000 € (80 m²) |
| Rivitalot | 2 238 €/m² | 32 | ±0 % | 190 000 € (85 m²) |

Puuttuvista tyypeistä (yksiöt) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

## Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto. Tyypeistä kaksiot, kolmiot+ Tilastokeskus julkaisee tältä alueelta vain yksittäisiä neljänneksiä, joten niitä ei piirretä eikä niille lasketa vuosimuutosta.

## Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 04320 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 188 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

## Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat **Muu Suomi (koko maa pl. PKS)**-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

| Huoneistotyyppi | Keskivuokra | Esimerkkivuokra | Bruttotuotto | Hoitovastikkeen jälkeen |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Kaksiot | 13,24 €/m²/kk | 730 € / kk (55 m²) | 8,4 % | 5,3 % |
| Kolmiot+ | 11,76 €/m²/kk | 940 € / kk (80 m²) | 9,6 % | 5,6 % |
| Rivitalot | 11,76 €/m²/kk | 1 000 € / kk (85 m²) | 6,3 % | 4,2 % |

Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,88 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

## Alueen profiili

Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.

|  |  |  |
| --- | --- | --- |
| Väkiluku asukasta | 5 145 | ▲ +11,9 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 43 | ≈ −1 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 30k | ▲ +15 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 26 % | ▼ −3 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 92 % | ▲ +4 pp vs. koko maa |

▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v.

Väestökehitys 2010–2024

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Laske asuntosi arvo

AsuntoAnalyysi laskee arvion tämän alueen toteutuneista kaupoista ja huomioi asunnon kunnon, kerroksen, taloyhtiön remontit ja hoitovastikkeen. Voit myös hakea tiedot suoraan ilmoituslinkistä.

[Tee arvio alueelle 04320 →](https://www.asuntoanalyysi.fi/asunnon-hinta-arvio?pc=04320)

## Muut alueet – Tuusula

- [04300 Hyrylä 2 666 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tuusula/hyryla)
- [05400 Jokela 1 931 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tuusula/jokela)

[Tuusula – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tuusula)

## Usein kysyttyä alueesta 04320

### Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 04320?

Riihikallio (Tuusula) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 047 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (55 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kaksiot 1 889 €/m², kolmiot+ 1 476 €/m², rivitalot 2 238 €/m².

### Paljonko kaksio maksaa alueella 04320?

Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 889 €/m²) noin 104 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

### Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 04320?

Alueen neliöhinta on laskenut noin 3,8 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

### Mikä on vuokratuotto alueella 04320?

Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 8,4 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 13,24 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 889 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 5,3 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

### Millainen alue 04320 Riihikallio on?

Alueella asuu 5 145 ihmistä (2024), keski-ikä on 43 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 30 383 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 26 %. Väkiluku on kasvanut 12 % kymmenessä vuodessa.

## Lähteet ja menetelmä

- **Asuntojen hinnat:**

  Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- **Vuokrat:**

  Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- **Väestö, tulot ja koulutus:**

  Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- **Rajoitukset:**

  luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.
