# Asuntojen hinnat 33730 Leinola-Vehmainen, Tampere – 3 266 €/m²

<https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/leinola-vehmainen>

> Leinola-Vehmainen (33730, Tampere): asuntojen keskineliöhinta 3 266 €/m² viimeisen 12 kk:n toteutuneissa kaupoissa (11 kauppaa), vuokratuotto 5,2 %, väkiluku 2 122. Tilastokeskuksen avointa dataa.

[AsuntoAnalyysi](https://www.asuntoanalyysi.fi/) / [Alueet](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/) / [Tampere](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere) / 33730 Leinola-Vehmainen

Tampere · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

**Keskineliöhinta** 3 266 — €/m² · kaikki asunnot, 12 kk

**Kauppoja** 11 — viim. 12 kk

**Vuokratuotto** 5,2 % — brutto · rivitalot

**Väkiluku** 2 122 — asukasta (2024)

![Leinola-Vehmainen, postinumero 33730, Tampere: asuntojen keskineliöhinta 3 266 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: leinola-Vehmainen on lähimmästä 24 alueesta 10. kallein.](https://www.asuntoanalyysi.fi/kuva/alue/tampere/asuntojen-hinnat-leinola-vehmainen.png)

## Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 33730 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

| Huoneistotyyppi | Keskineliöhinta | Kauppoja 12 kk | Vuosimuutos | Esimerkkihinta |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Rivitalot | 3 266 €/m² | 11 | – | 278 000 € (85 m²) |

Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

## Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 33730 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 75 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

## Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat **Tampere**-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

| Huoneistotyyppi | Keskivuokra | Esimerkkivuokra | Bruttotuotto | Hoitovastikkeen jälkeen |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Rivitalot | 14,24 €/m²/kk | 1 210 € / kk (85 m²) | 5,2 % | 3,8 % |

Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (3,87 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

## Alueen profiili

Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.

|  |  |  |
| --- | --- | --- |
| Väkiluku asukasta | 2 122 | ▲ +17,0 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 43 | ≈ −1 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 31k | ▲ +17 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 38 % | ▲ +8 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 93 % | ▲ +5 pp vs. koko maa |

▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v.

Väestökehitys 2010–2024

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Laske asuntosi arvo

AsuntoAnalyysi laskee arvion tämän alueen toteutuneista kaupoista ja huomioi asunnon kunnon, kerroksen, taloyhtiön remontit ja hoitovastikkeen. Voit myös hakea tiedot suoraan ilmoituslinkistä.

[Tee arvio alueelle 33730 →](https://www.asuntoanalyysi.fi/asunnon-hinta-arvio?pc=33730)

## Muut alueet – Tampere

- [33100 Tampere Keskus 3 925 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/tampere-keskus)
- [33180 Lapinniemi-Käpylä 5 351 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/lapinniemi-kapyla)
- [33200 Tampere Keskus Läntinen 3 610 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/tampere-keskus-lantinen)
- [33210 Itä-Amuri-Tammerkoski 3 893 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/ita-amuri-tammerkoski)
- [33230 Länsi-Amuri 3 772 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/lansi-amuri)
- [33250 Pispala 3 554 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/pispala)
- [33270 Epilä 2 603 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/epila)
- [33300 Rahola 2 714 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/rahola)
- [33310 Tesoma 1 550 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/tesoma)
- [33340 Haukiluoma-Ikuri 2 577 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/haukiluoma-ikuri)
- [33400 Luoteis-Tampere 3 455 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/luoteis-tampere)
- [33410 Lentävänniemi 2 111 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/lentavanniemi)
- [33500 Osmonmäki-Petsamo 3 455 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/osmonmaki-petsamo)
- [33530 Kissanmaa 2 759 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/kissanmaa)
- [33540 Kaleva 3 371 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/kaleva)
- [33560 Takahuhti 2 775 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/takahuhti)
- [33580 Atala-Linnainmaa 2 595 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/atala-linnainmaa)
- [33610 Olkahinen-Tasanne 2 410 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/olkahinen-tasanne)
- [33710 Kaukajärvi 2 362 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/kaukajarvi)
- [33720 Hervanta 1 971 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/hervanta)
- [33800 Nekala 2 438 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/nekala)
- [33820 Koivistonkylä 2 764 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/koivistonkyla)
- [33840 Peltolammi 1 488 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/peltolammi)
- [33870 Vuores 3 580 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/vuores)

[Tampere – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere)

## Usein kysyttyä alueesta 33730

### Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 33730?

Leinola-Vehmainen (Tampere) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 3 266 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (11 kauppaa, Tilastokeskus).

### Paljonko rivitaloasunto maksaa alueella 33730?

Tyypillinen 85 m²:n rivitaloasunto maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (3 266 €/m²) noin 278 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

### Mikä on vuokratuotto alueella 33730?

Rivitalot laskennallinen bruttovuokratuotto on 5,2 %: Tampere-alueen keskivuokra 14,24 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 3 266 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 3,8 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

### Millainen alue 33730 Leinola-Vehmainen on?

Alueella asuu 2 122 ihmistä (2024), keski-ikä on 43 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 30 897 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 38 %. Väkiluku on kasvanut 17 % kymmenessä vuodessa.

## Lähteet ja menetelmä

- **Asuntojen hinnat:**

  Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- **Vuokrat:**

  Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- **Väestö, tulot ja koulutus:**

  Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- **Rajoitukset:**

  luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.
