# Asuntojen hinnat 33180 Lapinniemi-Käpylä, Tampere – 5 347 €/m²

<https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/lapinniemi-kapyla>

> Lapinniemi-Käpylä (33180, Tampere): asuntojen keskineliöhinta 5 347 €/m² viimeisen 12 kk:n toteutuneissa kaupoissa (46 kauppaa), vuosimuutos +0,8 %, vuokratuotto 3,5 %, väkiluku 4 300. Tilastokeskuksen avointa dataa.

[AsuntoAnalyysi](https://www.asuntoanalyysi.fi/) / [Alueet](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/) / [Tampere](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere) / 33180 Lapinniemi-Käpylä

Tampere · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

**Keskineliöhinta** 5 347 — €/m² · kaikki asunnot, 12 kk

**Vuosimuutos** +0,8 % — hintakehitys / vuosi · ≈ vakaa

**Kauppoja** 46 — viim. 12 kk

**Vuokratuotto** 3,5 % — brutto · kaksiot

**Väkiluku** 4 300 — asukasta (2024)

![Lapinniemi-Käpylä, postinumero 33180, Tampere: asuntojen keskineliöhinta 5 347 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: lapinniemi-Käpylä on lähimmästä 24 alueesta kallein.](https://www.asuntoanalyysi.fi/kuva/alue/tampere/asuntojen-hinnat-lapinniemi-kapyla.png)

## Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 33180 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

| Huoneistotyyppi | Keskineliöhinta | Kauppoja 12 kk | Vuosimuutos | Esimerkkihinta |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Kaksiot | 5 351 €/m² | 24 | −0,8 % | 294 000 € (55 m²) |
| Kolmiot+ | 5 343 €/m² | 22 | – | 427 000 € (80 m²) |

Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, rivitalot) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

## Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto. Tyypeistä kolmiot+ Tilastokeskus julkaisee tältä alueelta vain yksittäisiä neljänneksiä, joten niitä ei piirretä eikä niille lasketa vuosimuutosta.

## Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 33180 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 170 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

## Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat **Tampere**-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

| Huoneistotyyppi | Keskivuokra | Esimerkkivuokra | Bruttotuotto | Hoitovastikkeen jälkeen |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Kaksiot | 15,81 €/m²/kk | 870 € / kk (55 m²) | 3,5 % | 2,5 % |
| Kolmiot+ | 14,24 €/m²/kk | 1 140 € / kk (80 m²) | 3,2 % | 2,1 % |

Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,88 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

## Alueen profiili

Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.

|  |  |  |
| --- | --- | --- |
| Väkiluku asukasta | 4 300 | ▲ +88,6 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 46 | ▲ +2 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 28k | ▲ +5 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 46 % | ▲ +17 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 92 % | ▲ +4 pp vs. koko maa |

▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v.

Väestökehitys 2010–2024

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Laske asuntosi arvo

AsuntoAnalyysi laskee arvion tämän alueen toteutuneista kaupoista ja huomioi asunnon kunnon, kerroksen, taloyhtiön remontit ja hoitovastikkeen. Voit myös hakea tiedot suoraan ilmoituslinkistä.

[Tee arvio alueelle 33180 →](https://www.asuntoanalyysi.fi/asunnon-hinta-arvio?pc=33180)

## Muut alueet – Tampere

- [33100 Tampere Keskus 3 925 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/tampere-keskus)
- [33200 Tampere Keskus Läntinen 3 610 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/tampere-keskus-lantinen)
- [33210 Itä-Amuri-Tammerkoski 3 893 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/ita-amuri-tammerkoski)
- [33230 Länsi-Amuri 3 772 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/lansi-amuri)
- [33250 Pispala 3 554 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/pispala)
- [33270 Epilä 2 603 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/epila)
- [33300 Rahola 2 714 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/rahola)
- [33310 Tesoma 1 550 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/tesoma)
- [33340 Haukiluoma-Ikuri 2 577 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/haukiluoma-ikuri)
- [33400 Luoteis-Tampere 3 455 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/luoteis-tampere)
- [33410 Lentävänniemi 2 111 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/lentavanniemi)
- [33500 Osmonmäki-Petsamo 3 455 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/osmonmaki-petsamo)
- [33530 Kissanmaa 2 759 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/kissanmaa)
- [33540 Kaleva 3 371 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/kaleva)
- [33560 Takahuhti 2 775 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/takahuhti)
- [33580 Atala-Linnainmaa 2 595 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/atala-linnainmaa)
- [33610 Olkahinen-Tasanne 2 410 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/olkahinen-tasanne)
- [33710 Kaukajärvi 2 362 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/kaukajarvi)
- [33720 Hervanta 1 971 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/hervanta)
- [33730 Leinola-Vehmainen 3 266 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/leinola-vehmainen)
- [33800 Nekala 2 438 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/nekala)
- [33820 Koivistonkylä 2 764 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/koivistonkyla)
- [33840 Peltolammi 1 488 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/peltolammi)
- [33870 Vuores 3 580 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/vuores)

[Tampere – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere)

## Usein kysyttyä alueesta 33180

### Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 33180?

Lapinniemi-Käpylä (Tampere) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 5 347 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (46 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kaksiot 5 351 €/m², kolmiot+ 5 343 €/m².

### Paljonko kaksio maksaa alueella 33180?

Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (5 351 €/m²) noin 294 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

### Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 33180?

Alueen neliöhinta on pysynyt vakaana noin 0,8 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

### Mikä on vuokratuotto alueella 33180?

Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 3,5 %: Tampere-alueen keskivuokra 15,81 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 5 351 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 2,5 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

### Millainen alue 33180 Lapinniemi-Käpylä on?

Alueella asuu 4 300 ihmistä (2024), keski-ikä on 46 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 27 626 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 46 %. Väkiluku on kasvanut 89 % kymmenessä vuodessa.

## Lähteet ja menetelmä

- **Asuntojen hinnat:**

  Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- **Vuokrat:**

  Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- **Väestö, tulot ja koulutus:**

  Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- **Rajoitukset:**

  luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.
