# Asuntojen hinnat 33900 Härmälä-Rantaperkiö, Tampere – 3 407 €/m²

<https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/harmala-rantaperkio>

> Härmälä-Rantaperkiö (33900, Tampere): asuntojen keskineliöhinta 3 407 €/m² viimeisen 12 kk:n toteutuneissa kaupoissa (152 kauppaa), vuosimuutos −1,2 %, vuokratuotto 5,4 %, väkiluku 14 423. Tilastokeskuksen avointa dataa.

[AsuntoAnalyysi](https://www.asuntoanalyysi.fi/) / [Alueet](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/) / [Tampere](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere) / 33900 Härmälä-Rantaperkiö

Tampere · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

**Keskineliöhinta** 3 407 — €/m² · kaikki asunnot, 12 kk

**Vuosimuutos** −1,2 % — hintakehitys / vuosi · ▼ laskeva

**Kauppoja** 152 — viim. 12 kk

**Vuokratuotto** 5,4 % — brutto · kaksiot

**Väkiluku** 14 423 — asukasta (2024)

![Härmälä-Rantaperkiö, postinumero 33900, Tampere: asuntojen keskineliöhinta 3 407 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: härmälä-Rantaperkiö on lähimmästä 24 alueesta 9. kallein.](https://www.asuntoanalyysi.fi/kuva/alue/tampere/asuntojen-hinnat-harmala-rantaperkio.png)

## Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 33900 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

| Huoneistotyyppi | Keskineliöhinta | Kauppoja 12 kk | Vuosimuutos | Esimerkkihinta |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Yksiöt | 3 262 €/m² | 32 | −2,7 % | 104 000 € (32 m²) |
| Kaksiot | 3 502 €/m² | 71 | ±0 % | 193 000 € (55 m²) |
| Kolmiot+ | 3 454 €/m² | 42 | −1,6 % | 276 000 € (80 m²) |
| Rivitalot | 2 824 €/m² | 7 | – | 240 000 € (85 m²) |

## Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto. Tyypeistä rivitalot Tilastokeskus julkaisee tältä alueelta vain yksittäisiä neljänneksiä, joten niitä ei piirretä eikä niille lasketa vuosimuutosta.

## Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 33900 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 526 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

## Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat **Tampere**-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

| Huoneistotyyppi | Keskivuokra | Esimerkkivuokra | Bruttotuotto | Hoitovastikkeen jälkeen |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Yksiöt | 21,06 €/m²/kk | 670 € / kk (32 m²) | 7,7 % | 6,0 % |
| Kaksiot | 15,81 €/m²/kk | 870 € / kk (55 m²) | 5,4 % | 3,7 % |
| Kolmiot+ | 14,24 €/m²/kk | 1 140 € / kk (80 m²) | 4,9 % | 3,3 % |
| Rivitalot | 14,24 €/m²/kk | 1 210 € / kk (85 m²) | 6,1 % | 4,4 % |

Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,88 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

## Alueen profiili

Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.

|  |  |  |
| --- | --- | --- |
| Väkiluku asukasta | 14 423 | ▲ +37,2 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 40 | ▼ −4 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 25k | ▼ −4 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 35 % | ▲ +6 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 86 % | ▼ −2 pp vs. koko maa |

▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v.

Väestökehitys 2010–2024

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Laske asuntosi arvo

AsuntoAnalyysi laskee arvion tämän alueen toteutuneista kaupoista ja huomioi asunnon kunnon, kerroksen, taloyhtiön remontit ja hoitovastikkeen. Voit myös hakea tiedot suoraan ilmoituslinkistä.

[Tee arvio alueelle 33900 →](https://www.asuntoanalyysi.fi/asunnon-hinta-arvio?pc=33900)

## Muut alueet – Tampere

- [33100 Tampere Keskus 3 925 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/tampere-keskus)
- [33180 Lapinniemi-Käpylä 5 351 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/lapinniemi-kapyla)
- [33200 Tampere Keskus Läntinen 3 610 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/tampere-keskus-lantinen)
- [33210 Itä-Amuri-Tammerkoski 3 893 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/ita-amuri-tammerkoski)
- [33230 Länsi-Amuri 3 772 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/lansi-amuri)
- [33250 Pispala 3 554 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/pispala)
- [33270 Epilä 2 603 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/epila)
- [33300 Rahola 2 714 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/rahola)
- [33310 Tesoma 1 550 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/tesoma)
- [33340 Haukiluoma-Ikuri 2 577 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/haukiluoma-ikuri)
- [33400 Luoteis-Tampere 3 455 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/luoteis-tampere)
- [33410 Lentävänniemi 2 111 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/lentavanniemi)
- [33500 Osmonmäki-Petsamo 3 455 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/osmonmaki-petsamo)
- [33530 Kissanmaa 2 759 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/kissanmaa)
- [33540 Kaleva 3 371 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/kaleva)
- [33560 Takahuhti 2 775 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/takahuhti)
- [33580 Atala-Linnainmaa 2 595 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/atala-linnainmaa)
- [33610 Olkahinen-Tasanne 2 410 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/olkahinen-tasanne)
- [33710 Kaukajärvi 2 362 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/kaukajarvi)
- [33720 Hervanta 1 971 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/hervanta)
- [33730 Leinola-Vehmainen 3 266 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/leinola-vehmainen)
- [33800 Nekala 2 438 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/nekala)
- [33820 Koivistonkylä 2 764 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/koivistonkyla)
- [33840 Peltolammi 1 488 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere/peltolammi)

[Tampere – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/tampere)

## Usein kysyttyä alueesta 33900

### Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 33900?

Härmälä-Rantaperkiö (Tampere) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 3 407 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (152 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: yksiöt 3 262 €/m², kaksiot 3 502 €/m², kolmiot+ 3 454 €/m², rivitalot 2 824 €/m².

### Paljonko kaksio maksaa alueella 33900?

Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (3 502 €/m²) noin 193 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

### Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 33900?

Alueen neliöhinta on laskenut noin 1,2 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

### Mikä on vuokratuotto alueella 33900?

Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 5,4 %: Tampere-alueen keskivuokra 15,81 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 3 502 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 3,7 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

### Millainen alue 33900 Härmälä-Rantaperkiö on?

Alueella asuu 14 423 ihmistä (2024), keski-ikä on 40 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 25 324 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 35 %. Väkiluku on kasvanut 37 % kymmenessä vuodessa.

## Lähteet ja menetelmä

- **Asuntojen hinnat:**

  Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- **Vuokrat:**

  Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- **Väestö, tulot ja koulutus:**

  Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- **Rajoitukset:**

  luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.
