# Asuntojen hinnat 60100 Seinäjoki Keskus, Seinäjoki – 2 250 €/m²

<https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/seinajoki/seinajoki-keskus>

> Seinäjoki Keskus (60100, Seinäjoki): asuntojen keskineliöhinta 2 250 €/m² viimeisen 12 kk:n toteutuneissa kaupoissa (237 kauppaa), vuosimuutos +4,9 %, vuokratuotto 6,6 %, väkiluku 11 935. Tilastokeskuksen avointa dataa.

[AsuntoAnalyysi](https://www.asuntoanalyysi.fi/) / [Alueet](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/) / [Seinäjoki](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/seinajoki) / 60100 Seinäjoki Keskus

Seinäjoki · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

**Keskineliöhinta** 2 250 — €/m² · kaikki asunnot, 12 kk

**Vuosimuutos** +4,9 % — hintakehitys / vuosi · ▲ nouseva

**Kauppoja** 237 — viim. 12 kk

**Vuokratuotto** 6,6 % — brutto · kaksiot

**Väkiluku** 11 935 — asukasta (2024)

![Seinäjoki Keskus, postinumero 60100, Seinäjoki: asuntojen keskineliöhinta 2 250 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: seinäjoki Keskus on lähimmästä 24 alueesta 3. kallein.](https://www.asuntoanalyysi.fi/kuva/alue/seinajoki/asuntojen-hinnat-seinajoki-keskus.png)

## Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 60100 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

| Huoneistotyyppi | Keskineliöhinta | Kauppoja 12 kk | Vuosimuutos | Esimerkkihinta |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Yksiöt | 3 003 €/m² | 43 | +11,9 % | 96 000 € (32 m²) |
| Kaksiot | 2 227 €/m² | 91 | +6,8 % | 122 000 € (55 m²) |
| Kolmiot+ | 1 917 €/m² | 76 | −3,8 % | 153 000 € (80 m²) |
| Rivitalot | 2 068 €/m² | 27 | +21,8 % | 176 000 € (85 m²) |

## Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto.

## Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 60100 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 730 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

## Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat **Seinäjoki**-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

| Huoneistotyyppi | Keskivuokra | Esimerkkivuokra | Bruttotuotto | Hoitovastikkeen jälkeen |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Yksiöt | 15,90 €/m²/kk | 510 € / kk (32 m²) | 6,4 % | 4,4 % |
| Kaksiot | 12,16 €/m²/kk | 670 € / kk (55 m²) | 6,6 % | 3,9 % |
| Kolmiot+ | 10,47 €/m²/kk | 840 € / kk (80 m²) | 6,6 % | 3,5 % |
| Rivitalot | 10,47 €/m²/kk | 890 € / kk (85 m²) | 6,1 % | 3,8 % |

Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,88 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

## Alueen profiili

Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.

|  |  |  |
| --- | --- | --- |
| Väkiluku asukasta | 11 935 | ▲ +24,6 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 46 | ▲ +2 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 23k | ▼ −14 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 30 % | ▲ +1 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 87 % | ▼ −1 pp vs. koko maa |

▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v.

Väestökehitys 2010–2024

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Laske asuntosi arvo

AsuntoAnalyysi laskee arvion tämän alueen toteutuneista kaupoista ja huomioi asunnon kunnon, kerroksen, taloyhtiön remontit ja hoitovastikkeen. Voit myös hakea tiedot suoraan ilmoituslinkistä.

[Tee arvio alueelle 60100 →](https://www.asuntoanalyysi.fi/asunnon-hinta-arvio?pc=60100)

## Muut alueet – Seinäjoki

- [60150 Kasperi 1 556 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/seinajoki/kasperi)
- [60200 Törnävä 2 112 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/seinajoki/tornava)
- [60320 Alakylä-Jouppi 1 786 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/seinajoki/alakyla-jouppi)
- [60510 Hyllykallio 2 067 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/seinajoki/hyllykallio)
- [60550 Nurmo Keskus 2 022 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/seinajoki/nurmo-keskus)

[Seinäjoki – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/seinajoki)

## Usein kysyttyä alueesta 60100

### Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 60100?

Seinäjoki Keskus (Seinäjoki) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 250 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (237 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: yksiöt 3 003 €/m², kaksiot 2 227 €/m², kolmiot+ 1 917 €/m², rivitalot 2 068 €/m².

### Paljonko kaksio maksaa alueella 60100?

Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (2 227 €/m²) noin 122 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

### Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 60100?

Alueen neliöhinta on noussut noin 4,9 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

### Mikä on vuokratuotto alueella 60100?

Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 6,6 %: Seinäjoki-alueen keskivuokra 12,16 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 2 227 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 3,9 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

### Millainen alue 60100 Seinäjoki Keskus on?

Alueella asuu 11 935 ihmistä (2024), keski-ikä on 46 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 22 738 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 30 %. Väkiluku on kasvanut 25 % kymmenessä vuodessa.

## Lähteet ja menetelmä

- **Asuntojen hinnat:**

  Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- **Vuokrat:**

  Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- **Väestö, tulot ja koulutus:**

  Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- **Rajoitukset:**

  luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.
