# Asuntojen hinnat 96400 Pullinranta-Kiiruna, Rovaniemi – 2 276 €/m²

<https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/rovaniemi/pullinranta-kiiruna>

> Pullinranta-Kiiruna (96400, Rovaniemi): asuntojen keskineliöhinta 2 276 €/m² viimeisen 12 kk:n toteutuneissa kaupoissa (25 kauppaa), vuosimuutos +10,6 %, vuokratuotto 5,5 %, väkiluku 3 667. Tilastokeskuksen avointa dataa.

[AsuntoAnalyysi](https://www.asuntoanalyysi.fi/) / [Alueet](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/) / [Rovaniemi](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/rovaniemi) / 96400 Pullinranta-Kiiruna

Rovaniemi · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

**Keskineliöhinta** 2 276 — €/m² · kaikki asunnot, 12 kk

**Vuosimuutos** +10,6 % — hintakehitys / vuosi · ▲ nouseva

**Kauppoja** 25 — viim. 12 kk

**Vuokratuotto** 5,5 % — brutto · kaksiot

**Väkiluku** 3 667 — asukasta (2024)

![Pullinranta-Kiiruna, postinumero 96400, Rovaniemi: asuntojen keskineliöhinta 2 276 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: pullinranta-Kiiruna on kaupungin 11 alueesta 5. kallein.](https://www.asuntoanalyysi.fi/kuva/alue/rovaniemi/asuntojen-hinnat-pullinranta-kiiruna.png)

## Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 96400 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

| Huoneistotyyppi | Keskineliöhinta | Kauppoja 12 kk | Vuosimuutos | Esimerkkihinta |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Kaksiot | 3 145 €/m² | 6 | – | 173 000 € (55 m²) |
| Rivitalot | 2 001 €/m² | 19 | – | 170 000 € (85 m²) |

Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

## Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 96400 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 140 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

## Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat **Rovaniemi**-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

| Huoneistotyyppi | Keskivuokra | Esimerkkivuokra | Bruttotuotto | Hoitovastikkeen jälkeen |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Kaksiot | 14,35 €/m²/kk | 790 € / kk (55 m²) | 5,5 % | 3,6 % |
| Rivitalot | 12,09 €/m²/kk | 1 030 € / kk (85 m²) | 7,3 % | 4,9 % |

Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,88 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

## Alueen profiili

Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.

|  |  |  |
| --- | --- | --- |
| Väkiluku asukasta | 3 667 | ▲ +5,0 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 44 | ≈ +0 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 27k | ▲ +4 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 37 % | ▲ +8 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 91 % | ▲ +3 pp vs. koko maa |

▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v.

Väestökehitys 2010–2024

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Laske asuntosi arvo

AsuntoAnalyysi laskee arvion tämän alueen toteutuneista kaupoista ja huomioi asunnon kunnon, kerroksen, taloyhtiön remontit ja hoitovastikkeen. Voit myös hakea tiedot suoraan ilmoituslinkistä.

[Tee arvio alueelle 96400 →](https://www.asuntoanalyysi.fi/asunnon-hinta-arvio?pc=96400)

## Muut alueet – Rovaniemi

- [96100 Rovaniemi Keskus 2 445 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/rovaniemi/rovaniemi-keskus)
- [96190 Lapinrinne-Ahokangas 2 208 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/rovaniemi/lapinrinne-ahokangas)
- [96200 Sahanperä-Ratantaus 2 005 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/rovaniemi/sahanpera-ratantaus)
- [96300 Niemelänkangas-Korvanniemi 2 016 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/rovaniemi/niemelankangas-korvanniemi)
- [96440 Ounasrinne 1 114 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/rovaniemi/ounasrinne)
- [96460 Pöykkölä 2 026 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/rovaniemi/poykkola)
- [96500 Korkalovaara 816 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/rovaniemi/korkalovaara)
- [96600 Koskenkylä 1 159 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/rovaniemi/koskenkyla)
- [96900 Saarenkylä 2 377 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/rovaniemi/saarenkyla)
- [96910 Syväsenvaara 1 859 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/rovaniemi/syvasenvaara)

[Rovaniemi – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/rovaniemi)

## Usein kysyttyä alueesta 96400

### Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 96400?

Pullinranta-Kiiruna (Rovaniemi) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 276 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (25 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kaksiot 3 145 €/m², rivitalot 2 001 €/m².

### Paljonko kaksio maksaa alueella 96400?

Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (3 145 €/m²) noin 173 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

### Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 96400?

Alueen neliöhinta on noussut noin 10,6 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

### Mikä on vuokratuotto alueella 96400?

Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 5,5 %: Rovaniemi-alueen keskivuokra 14,35 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 3 145 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 3,6 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

### Millainen alue 96400 Pullinranta-Kiiruna on?

Alueella asuu 3 667 ihmistä (2024), keski-ikä on 44 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 27 286 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 37 %. Väkiluku on kasvanut 5 % kymmenessä vuodessa.

## Lähteet ja menetelmä

- **Asuntojen hinnat:**

  Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- **Vuokrat:**

  Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- **Väestö, tulot ja koulutus:**

  Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- **Rajoitukset:**

  luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.
