# Asuntojen hinnat 76100 Pieksämäki Keskus, Pieksämäki – 542 €/m²

<https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/pieksamaki/pieksamaki-keskus>

> Pieksämäki Keskus (76100, Pieksämäki): asuntojen keskineliöhinta 542 €/m² viimeisen 12 kk:n toteutuneissa kaupoissa (26 kauppaa), vuosimuutos +4,6 %, vuokratuotto 29,6 %, väkiluku 5 041. Tilastokeskuksen avointa dataa.

[AsuntoAnalyysi](https://www.asuntoanalyysi.fi/) / [Alueet](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/) / [Pieksämäki](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/pieksamaki) / 76100 Pieksämäki Keskus

Pieksämäki · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

**Keskineliöhinta** 542 — €/m² · kaikki asunnot, 12 kk

**Vuosimuutos** +4,6 % — hintakehitys / vuosi · ▲ nouseva

**Kauppoja** 26 — viim. 12 kk

**Vuokratuotto** 29,6 % — brutto · kaksiot

**Väkiluku** 5 041 — asukasta (2024)

![Pieksämäki Keskus, postinumero 76100, Pieksämäki: asuntojen keskineliöhinta 542 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: pieksämäki Keskus on lähimmästä 24 alueesta 24. kallein.](https://www.asuntoanalyysi.fi/kuva/alue/pieksamaki/asuntojen-hinnat-pieksamaki-keskus.png)

## Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 76100 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

| Huoneistotyyppi | Keskineliöhinta | Kauppoja 12 kk | Vuosimuutos | Esimerkkihinta |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Kaksiot | 536 €/m² | 11 | – | 29 000 € (55 m²) |
| Kolmiot+ | 546 €/m² | 15 | – | 44 000 € (80 m²) |

Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, rivitalot) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

## Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 76100 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 239 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

## Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat **Muu Suomi (koko maa pl. PKS)**-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

| Huoneistotyyppi | Keskivuokra | Esimerkkivuokra | Bruttotuotto | Hoitovastikkeen jälkeen |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Kaksiot | 13,24 €/m²/kk | 730 € / kk (55 m²) | 29,6 % | 18,7 % |
| Kolmiot+ | 11,76 €/m²/kk | 940 € / kk (80 m²) | 25,8 % | 15,1 % |

Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,88 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

## Alueen profiili

Väestö vähenee, ikääntyvä väestö.

|  |  |  |
| --- | --- | --- |
| Väkiluku asukasta | 5 041 | ▼ −7,4 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 53 | ▲ +9 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 22k | ▼ −15 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 21 % | ▼ −8 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 85 % | ▼ −3 pp vs. koko maa |

▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v.

Väestökehitys 2010–2024

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Laske asuntosi arvo

AsuntoAnalyysi laskee arvion tämän alueen toteutuneista kaupoista ja huomioi asunnon kunnon, kerroksen, taloyhtiön remontit ja hoitovastikkeen. Voit myös hakea tiedot suoraan ilmoituslinkistä.

[Tee arvio alueelle 76100 →](https://www.asuntoanalyysi.fi/asunnon-hinta-arvio?pc=76100)

## Usein kysyttyä alueesta 76100

### Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 76100?

Pieksämäki Keskus (Pieksämäki) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 542 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (26 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kaksiot 536 €/m², kolmiot+ 546 €/m².

### Paljonko kaksio maksaa alueella 76100?

Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (536 €/m²) noin 29 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

### Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 76100?

Alueen neliöhinta on noussut noin 4,6 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

### Mikä on vuokratuotto alueella 76100?

Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 29,6 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 13,24 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 536 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 18,7 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

### Millainen alue 76100 Pieksämäki Keskus on?

Alueella asuu 5 041 ihmistä (2024), keski-ikä on 53 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 22 377 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 21 %. Väkiluku on vähentynyt 7 % kymmenessä vuodessa.

## Lähteet ja menetelmä

- **Asuntojen hinnat:**

  Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- **Vuokrat:**

  Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- **Väestö, tulot ja koulutus:**

  Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- **Rajoitukset:**

  luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.
