# Asuntojen hinnat 90500 Tuira, Oulu – 1 981 €/m²

<https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/oulu/tuira>

> Tuira (90500, Oulu): asuntojen keskineliöhinta 1 981 €/m² viimeisen 12 kk:n toteutuneissa kaupoissa (170 kauppaa), vuosimuutos ±0 %, vuokratuotto 8,4 %, väkiluku 9 177. Tilastokeskuksen avointa dataa.

[AsuntoAnalyysi](https://www.asuntoanalyysi.fi/) / [Alueet](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/) / [Oulu](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/oulu) / 90500 Tuira

Oulu · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

**Keskineliöhinta** 1 981 — €/m² · kaikki asunnot, 12 kk

**Vuosimuutos** ±0 % — hintakehitys / vuosi · ≈ vakaa

**Kauppoja** 170 — viim. 12 kk

**Vuokratuotto** 8,4 % — brutto · kaksiot

**Väkiluku** 9 177 — asukasta (2024)

![Tuira, postinumero 90500, Oulu: asuntojen keskineliöhinta 1 981 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: tuira on lähimmästä 24 alueesta 10. kallein.](https://www.asuntoanalyysi.fi/kuva/alue/oulu/asuntojen-hinnat-tuira.png)

## Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 90500 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

| Huoneistotyyppi | Keskineliöhinta | Kauppoja 12 kk | Vuosimuutos | Esimerkkihinta |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Yksiöt | 2 191 €/m² | 37 | −6,0 % | 70 000 € (32 m²) |
| Kaksiot | 1 985 €/m² | 80 | +0,5 % | 109 000 € (55 m²) |
| Kolmiot+ | 1 827 €/m² | 53 | +3,1 % | 146 000 € (80 m²) |

Puuttuvista tyypeistä (rivitalot) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

## Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto.

## Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 90500 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 543 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

## Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat **Oulu**-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

| Huoneistotyyppi | Keskivuokra | Esimerkkivuokra | Bruttotuotto | Hoitovastikkeen jälkeen |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Yksiöt | 18,05 €/m²/kk | 580 € / kk (32 m²) | 9,9 % | 7,2 % |
| Kaksiot | 13,83 €/m²/kk | 760 € / kk (55 m²) | 8,4 % | 5,4 % |
| Kolmiot+ | 11,92 €/m²/kk | 950 € / kk (80 m²) | 7,8 % | 4,6 % |

Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,88 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

## Alueen profiili

Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.

|  |  |  |
| --- | --- | --- |
| Väkiluku asukasta | 9 177 | ▲ +12,1 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 44 | ≈ +0 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 22k | ▼ −18 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 32 % | ▲ +3 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 81 % | ▼ −8 pp vs. koko maa |

▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v.

Väestökehitys 2010–2024

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Laske asuntosi arvo

AsuntoAnalyysi laskee arvion tämän alueen toteutuneista kaupoista ja huomioi asunnon kunnon, kerroksen, taloyhtiön remontit ja hoitovastikkeen. Voit myös hakea tiedot suoraan ilmoituslinkistä.

[Tee arvio alueelle 90500 →](https://www.asuntoanalyysi.fi/asunnon-hinta-arvio?pc=90500)

## Muut alueet – Oulu

- [90100 Oulu Keskus 2 803 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/oulu/oulu-keskus)
- [90120 Heinäpää 2 197 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/oulu/heinapaa)
- [90130 Raksila 2 352 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/oulu/raksila)
- [90140 Karjasilta 2 659 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/oulu/karjasilta)
- [90150 Höyhtyä 1 921 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/oulu/hoyhtya)
- [90220 Kontinkangas 1 479 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/oulu/kontinkangas)
- [90230 Värttö-Maikkula 2 310 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/oulu/vartto-maikkula)
- [90240 Iinatti 1 855 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/oulu/iinatti)
- [90250 Kaukovainio 2 002 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/oulu/kaukovainio)
- [90400 Äimärautio 3 335 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/oulu/aimarautio)
- [90410 Kaakkuri 1 972 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/oulu/kaakkuri)
- [90420 Metsokangas 2 292 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/oulu/metsokangas)
- [90460 Oulunsalo Keskus 1 838 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/oulu/oulunsalo-keskus)
- [90510 Hietasaari 2 677 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/oulu/hietasaari)
- [90520 Taskila-Toppila 2 642 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/oulu/taskila-toppila)
- [90530 Välivainio 2 096 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/oulu/valivainio)
- [90540 Kuivasjärvi 2 117 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/oulu/kuivasjarvi)
- [90550 Pyykösjärvi-Puolivälinkangas 1 140 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/oulu/pyykosjarvi-puolivalinkangas)
- [90560 Koskela-Oulu 1 694 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/oulu/koskela-oulu)
- [90570 Kaijonharju-Linnanmaa 1 347 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/oulu/kaijonharju-linnanmaa)
- [90580 Rajakylä 1 125 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/oulu/rajakyla)
- [90630 Korvensuora 2 063 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/oulu/korvensuora)
- [90650 Haapalehto 1 850 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/oulu/haapalehto)
- [90670 Hiukkavaara 2 743 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/oulu/hiukkavaara)

[Oulu – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/oulu)

## Usein kysyttyä alueesta 90500

### Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 90500?

Tuira (Oulu) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 981 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (170 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: yksiöt 2 191 €/m², kaksiot 1 985 €/m², kolmiot+ 1 827 €/m².

### Paljonko kaksio maksaa alueella 90500?

Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 985 €/m²) noin 109 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

### Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 90500?

Alueen neliöhinta on pysynyt vakaana noin 0,0 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

### Mikä on vuokratuotto alueella 90500?

Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 8,4 %: Oulu-alueen keskivuokra 13,83 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 985 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 5,4 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

### Millainen alue 90500 Tuira on?

Alueella asuu 9 177 ihmistä (2024), keski-ikä on 44 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 21 553 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 32 %. Väkiluku on kasvanut 12 % kymmenessä vuodessa.

## Lähteet ja menetelmä

- **Asuntojen hinnat:**

  Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- **Vuokrat:**

  Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- **Väestö, tulot ja koulutus:**

  Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- **Rajoitukset:**

  luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.
