# Asuntojen hinnat 08500 Ventelä-Millola, Lohja – 1 505 €/m²

<https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/lohja/ventela-millola>

> Ventelä-Millola (08500, Lohja): asuntojen keskineliöhinta 1 505 €/m² viimeisen 12 kk:n toteutuneissa kaupoissa (55 kauppaa), vuosimuutos −14,1 %, vuokratuotto 20,8 %, väkiluku 6 125. Tilastokeskuksen avointa dataa.

[AsuntoAnalyysi](https://www.asuntoanalyysi.fi/) / [Alueet](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/) / [Lohja](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/lohja) / 08500 Ventelä-Millola

Lohja · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

**Keskineliöhinta** 1 505 — €/m² · kaikki asunnot, 12 kk

**Vuosimuutos** −14,1 % — hintakehitys / vuosi · ▼ laskeva

**Kauppoja** 55 — viim. 12 kk

**Vuokratuotto** 20,8 % — brutto · kaksiot

**Väkiluku** 6 125 — asukasta (2024)

![Ventelä-Millola, postinumero 08500, Lohja: asuntojen keskineliöhinta 1 505 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: ventelä-Millola on lähimmästä 24 alueesta 21. kallein.](https://www.asuntoanalyysi.fi/kuva/alue/lohja/asuntojen-hinnat-ventela-millola.png)

## Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 08500 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

| Huoneistotyyppi | Keskineliöhinta | Kauppoja 12 kk | Vuosimuutos | Esimerkkihinta |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Kaksiot | 765 €/m² | 11 | – | 42 000 € (55 m²) |
| Rivitalot | 1 690 €/m² | 44 | −7,4 % | 144 000 € (85 m²) |

Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

## Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto. Tyypeistä kaksiot Tilastokeskus julkaisee tältä alueelta vain yksittäisiä neljänneksiä, joten niitä ei piirretä eikä niille lasketa vuosimuutosta.

## Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 08500 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 203 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

## Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat **Muu Suomi (koko maa pl. PKS)**-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

| Huoneistotyyppi | Keskivuokra | Esimerkkivuokra | Bruttotuotto | Hoitovastikkeen jälkeen |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Kaksiot | 13,24 €/m²/kk | 730 € / kk (55 m²) | 20,8 % | 13,1 % |
| Rivitalot | 11,76 €/m²/kk | 1 000 € / kk (85 m²) | 8,4 % | 5,6 % |

Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,88 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

## Alueen profiili

Väestö vähenee, keski-ikäinen väestö.

|  |  |  |
| --- | --- | --- |
| Väkiluku asukasta | 6 125 | ▼ −5,9 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 44 | ≈ +0 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 29k | ▲ +11 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 25 % | ▼ −5 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 91 % | ▲ +3 pp vs. koko maa |

▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v.

Väestökehitys 2010–2024

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Laske asuntosi arvo

AsuntoAnalyysi laskee arvion tämän alueen toteutuneista kaupoista ja huomioi asunnon kunnon, kerroksen, taloyhtiön remontit ja hoitovastikkeen. Voit myös hakea tiedot suoraan ilmoituslinkistä.

[Tee arvio alueelle 08500 →](https://www.asuntoanalyysi.fi/asunnon-hinta-arvio?pc=08500)

## Muut alueet – Lohja

- [08100 Lohja Keskus 2 366 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/lohja/lohja-keskus)
- [08200 Ojamo 2 022 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/lohja/ojamo)
- [08700 Virkkala 1 710 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/lohja/virkkala)

[Lohja – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/lohja)

## Usein kysyttyä alueesta 08500

### Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 08500?

Ventelä-Millola (Lohja) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 505 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (55 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kaksiot 765 €/m², rivitalot 1 690 €/m².

### Paljonko kaksio maksaa alueella 08500?

Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (765 €/m²) noin 42 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

### Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 08500?

Alueen neliöhinta on laskenut noin 14,1 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

### Mikä on vuokratuotto alueella 08500?

Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 20,8 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 13,24 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 765 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 13,1 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

### Millainen alue 08500 Ventelä-Millola on?

Alueella asuu 6 125 ihmistä (2024), keski-ikä on 44 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 29 189 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 25 %. Väkiluku on vähentynyt 6 % kymmenessä vuodessa.

## Lähteet ja menetelmä

- **Asuntojen hinnat:**

  Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- **Vuokrat:**

  Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- **Väestö, tulot ja koulutus:**

  Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- **Rajoitukset:**

  luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.
