# Asuntojen hinnat 15100 Lahti Asemanseutu, Lahti – 2 025 €/m²

<https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/lahti/lahti-asemanseutu>

> Lahti Asemanseutu (15100, Lahti): asuntojen keskineliöhinta 2 025 €/m² viimeisen 12 kk:n toteutuneissa kaupoissa (54 kauppaa), vuosimuutos ±0 %, vuokratuotto 8,2 %, väkiluku 6 937. Tilastokeskuksen avointa dataa.

[AsuntoAnalyysi](https://www.asuntoanalyysi.fi/) / [Alueet](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/) / [Lahti](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/lahti) / 15100 Lahti Asemanseutu

Lahti · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

**Keskineliöhinta** 2 025 — €/m² · kaikki asunnot, 12 kk

**Vuosimuutos** ±0 % — hintakehitys / vuosi · ≈ vakaa

**Kauppoja** 54 — viim. 12 kk

**Vuokratuotto** 8,2 % — brutto · kaksiot

**Väkiluku** 6 937 — asukasta (2024)

![Lahti Asemanseutu, postinumero 15100, Lahti: asuntojen keskineliöhinta 2 025 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: lahti Asemanseutu on kaupungin 19 alueesta 6. kallein.](https://www.asuntoanalyysi.fi/kuva/alue/lahti/asuntojen-hinnat-lahti-asemanseutu.png)

## Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 15100 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

| Huoneistotyyppi | Keskineliöhinta | Kauppoja 12 kk | Vuosimuutos | Esimerkkihinta |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Yksiöt | 1 922 €/m² | 7 | – | 62 000 € (32 m²) |
| Kaksiot | 1 879 €/m² | 29 | −2,2 % | 103 000 € (55 m²) |
| Kolmiot+ | 2 298 €/m² | 18 | – | 184 000 € (80 m²) |

Puuttuvista tyypeistä (rivitalot) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

## Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto. Tyypeistä yksiöt, kolmiot+ Tilastokeskus julkaisee tältä alueelta vain yksittäisiä neljänneksiä, joten niitä ei piirretä eikä niille lasketa vuosimuutosta.

## Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 15100 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 240 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

## Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat **Lahti**-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

| Huoneistotyyppi | Keskivuokra | Esimerkkivuokra | Bruttotuotto | Hoitovastikkeen jälkeen |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Yksiöt | 16,82 €/m²/kk | 540 € / kk (32 m²) | 10,5 % | 7,5 % |
| Kaksiot | 12,90 €/m²/kk | 710 € / kk (55 m²) | 8,2 % | 5,1 % |
| Kolmiot+ | 11,49 €/m²/kk | 920 € / kk (80 m²) | 6,0 % | 3,5 % |

Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,88 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

## Alueen profiili

Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.

|  |  |  |
| --- | --- | --- |
| Väkiluku asukasta | 6 937 | ▲ +12,7 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 46 | ▲ +2 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 24k | ▼ −10 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 30 % | ≈ +1 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 84 % | ▼ −4 pp vs. koko maa |

▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v.

Väestökehitys 2010–2024

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Laske asuntosi arvo

AsuntoAnalyysi laskee arvion tämän alueen toteutuneista kaupoista ja huomioi asunnon kunnon, kerroksen, taloyhtiön remontit ja hoitovastikkeen. Voit myös hakea tiedot suoraan ilmoituslinkistä.

[Tee arvio alueelle 15100 →](https://www.asuntoanalyysi.fi/asunnon-hinta-arvio?pc=15100)

## Muut alueet – Lahti

- [15110 Keski-Lahti 2 314 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/lahti/keski-lahti)
- [15140 Kartano-Paavola 2 151 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/lahti/kartano-paavola)
- [15150 Möysä 1 404 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/lahti/moysa)
- [15160 Kolava 2 559 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/lahti/kolava)
- [15170 Tenava-Tonttila 873 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/lahti/tenava-tonttila)
- [15200 Kiveriö 967 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/lahti/kiverio)
- [15210 Kivistönmäki 1 172 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/lahti/kivistonmaki)
- [15240 Mukkula 782 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/lahti/mukkula)
- [15500 Liipola 858 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/lahti/liipola)
- [15520 Saksala 1 061 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/lahti/saksala)
- [15550 Rakokivi 1 484 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/lahti/rakokivi)
- [15610 Laune-Nikkilä 1 791 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/lahti/laune-nikkila)
- [15680 Renkomäki-Ämmälä 2 617 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/lahti/renkomaki-ammala)
- [15700 Hennala-Jokimaa 1 519 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/lahti/hennala-jokimaa)
- [15800 Kärpänen 1 322 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/lahti/karpanen)
- [15830 Metsäkangas 950 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/lahti/metsakangas)
- [15900 Jalkaranta 2 283 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/lahti/jalkaranta)
- [15950 Kiikkula 1 704 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/lahti/kiikkula)

[Lahti – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/lahti)

## Usein kysyttyä alueesta 15100

### Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 15100?

Lahti Asemanseutu (Lahti) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 025 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (54 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: yksiöt 1 922 €/m², kaksiot 1 879 €/m², kolmiot+ 2 298 €/m².

### Paljonko kaksio maksaa alueella 15100?

Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 879 €/m²) noin 103 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

### Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 15100?

Alueen neliöhinta on pysynyt vakaana noin 0,4 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

### Mikä on vuokratuotto alueella 15100?

Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 8,2 %: Lahti-alueen keskivuokra 12,90 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 879 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 5,1 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

### Millainen alue 15100 Lahti Asemanseutu on?

Alueella asuu 6 937 ihmistä (2024), keski-ikä on 46 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 23 744 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 30 %. Väkiluku on kasvanut 13 % kymmenessä vuodessa.

## Lähteet ja menetelmä

- **Asuntojen hinnat:**

  Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- **Vuokrat:**

  Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- **Väestö, tulot ja koulutus:**

  Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- **Rajoitukset:**

  luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.
