# Asuntojen hinnat 70340 Inkilänmäki, Kuopio – 1 726 €/m²

<https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/kuopio/inkilanmaki>

> Inkilänmäki (70340, Kuopio): asuntojen keskineliöhinta 1 726 €/m² viimeisen 12 kk:n toteutuneissa kaupoissa (28 kauppaa), vuokratuotto 9,1 %, väkiluku 3 873. Tilastokeskuksen avointa dataa.

[AsuntoAnalyysi](https://www.asuntoanalyysi.fi/) / [Alueet](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/) / [Kuopio](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/kuopio) / 70340 Inkilänmäki

Kuopio · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

**Keskineliöhinta** 1 726 — €/m² · kaikki asunnot, 12 kk

**Kauppoja** 28 — viim. 12 kk

**Vuokratuotto** 9,1 % — brutto · kaksiot

**Väkiluku** 3 873 — asukasta (2024)

![Inkilänmäki, postinumero 70340, Kuopio: asuntojen keskineliöhinta 1 726 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: inkilänmäki on kaupungin 14 alueesta 8. kallein.](https://www.asuntoanalyysi.fi/kuva/alue/kuopio/asuntojen-hinnat-inkilanmaki.png)

## Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 70340 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

| Huoneistotyyppi | Keskineliöhinta | Kauppoja 12 kk | Vuosimuutos | Esimerkkihinta |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Kaksiot | 1 880 €/m² | 14 | – | 103 000 € (55 m²) |
| Kolmiot+ | 1 571 €/m² | 14 | – | 126 000 € (80 m²) |

Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, rivitalot) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

## Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 70340 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 163 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

## Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat **Kuopio**-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

| Huoneistotyyppi | Keskivuokra | Esimerkkivuokra | Bruttotuotto | Hoitovastikkeen jälkeen |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Kaksiot | 14,25 €/m²/kk | 780 € / kk (55 m²) | 9,1 % | 6,0 % |
| Kolmiot+ | 12,36 €/m²/kk | 990 € / kk (80 m²) | 9,4 % | 5,7 % |

Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,88 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

## Alueen profiili

Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.

|  |  |  |
| --- | --- | --- |
| Väkiluku asukasta | 3 873 | ▲ +10,9 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 43 | ≈ −1 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 25k | ▼ −7 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 29 % | ≈ +0 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 84 % | ▼ −5 pp vs. koko maa |

▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v.

Väestökehitys 2010–2024

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Laske asuntosi arvo

AsuntoAnalyysi laskee arvion tämän alueen toteutuneista kaupoista ja huomioi asunnon kunnon, kerroksen, taloyhtiön remontit ja hoitovastikkeen. Voit myös hakea tiedot suoraan ilmoituslinkistä.

[Tee arvio alueelle 70340 →](https://www.asuntoanalyysi.fi/asunnon-hinta-arvio?pc=70340)

## Muut alueet – Kuopio

- [70100 Kuopio Keskus 2 418 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/kuopio/kuopio-keskus)
- [70110 Etu-Niirala 2 586 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/kuopio/etu-niirala)
- [70150 Neulamäki 1 093 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/kuopio/neulamaki)
- [70200 Puijonlaakso 1 692 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/kuopio/puijonlaakso)
- [70260 Julkula 1 566 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/kuopio/julkula)
- [70420 Päiväranta 1 106 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/kuopio/paivaranta)
- [70500 Männistö 1 597 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/kuopio/mannisto)
- [70600 Niirala-Huuhanmäki 2 294 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/kuopio/niirala-huuhanmaki)
- [70700 Särkiniemi 1 523 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/kuopio/sarkiniemi)
- [70780 Jynkkä 1 609 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/kuopio/jynkka)
- [70800 Pitkälahti 2 304 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/kuopio/pitkalahti)
- [70820 Litmanen 2 247 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/kuopio/litmanen)
- [70840 Jynkänmäki 2 730 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/kuopio/jynkanmaki)

[Kuopio – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/kuopio)

## Usein kysyttyä alueesta 70340

### Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 70340?

Inkilänmäki (Kuopio) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 726 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (28 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kaksiot 1 880 €/m², kolmiot+ 1 571 €/m².

### Paljonko kaksio maksaa alueella 70340?

Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 880 €/m²) noin 103 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

### Mikä on vuokratuotto alueella 70340?

Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 9,1 %: Kuopio-alueen keskivuokra 14,25 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 880 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 6,0 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

### Millainen alue 70340 Inkilänmäki on?

Alueella asuu 3 873 ihmistä (2024), keski-ikä on 43 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 24 579 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 29 %. Väkiluku on kasvanut 11 % kymmenessä vuodessa.

## Lähteet ja menetelmä

- **Asuntojen hinnat:**

  Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- **Vuokrat:**

  Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- **Väestö, tulot ja koulutus:**

  Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- **Rajoitukset:**

  luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.
