# Asuntojen hinnat 02400 Kirkkonummi Keskus, Kirkkonummi – 2 049 €/m²

<https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/kirkkonummi/kirkkonummi-keskus>

> Kirkkonummi Keskus (02400, Kirkkonummi): asuntojen keskineliöhinta 2 049 €/m² viimeisen 12 kk:n toteutuneissa kaupoissa (161 kauppaa), vuosimuutos −13,5 %, vuokratuotto 7,6 %, väkiluku 12 490. Tilastokeskuksen avointa dataa.

[AsuntoAnalyysi](https://www.asuntoanalyysi.fi/) / [Alueet](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/) / [Kirkkonummi](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/kirkkonummi) / 02400 Kirkkonummi Keskus

Kirkkonummi · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

**Keskineliöhinta** 2 049 — €/m² · kaikki asunnot, 12 kk

**Vuosimuutos** −13,5 % — hintakehitys / vuosi · ▼ laskeva

**Kauppoja** 161 — viim. 12 kk

**Vuokratuotto** 7,6 % — brutto · kaksiot

**Väkiluku** 12 490 — asukasta (2024)

![Kirkkonummi Keskus, postinumero 02400, Kirkkonummi: asuntojen keskineliöhinta 2 049 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: kirkkonummi Keskus on lähimmästä 24 alueesta 24. kallein.](https://www.asuntoanalyysi.fi/kuva/alue/kirkkonummi/asuntojen-hinnat-kirkkonummi-keskus.png)

## Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 02400 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

| Huoneistotyyppi | Keskineliöhinta | Kauppoja 12 kk | Vuosimuutos | Esimerkkihinta |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Yksiöt | 1 681 €/m² | 29 | – | 54 000 € (32 m²) |
| Kaksiot | 2 093 €/m² | 57 | – | 115 000 € (55 m²) |
| Kolmiot+ | 1 572 €/m² | 36 | – | 126 000 € (80 m²) |
| Rivitalot | 2 699 €/m² | 39 | +2,4 % | 229 000 € (85 m²) |

## Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto. Tyypeistä yksiöt, kaksiot, kolmiot+ Tilastokeskus julkaisee tältä alueelta vain yksittäisiä neljänneksiä, joten niitä ei piirretä eikä niille lasketa vuosimuutosta.

## Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 02400 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 356 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

## Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat **Muu Suomi (koko maa pl. PKS)**-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

| Huoneistotyyppi | Keskivuokra | Esimerkkivuokra | Bruttotuotto | Hoitovastikkeen jälkeen |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Yksiöt | 17,87 €/m²/kk | 570 € / kk (32 m²) | 12,8 % | 9,3 % |
| Kaksiot | 13,24 €/m²/kk | 730 € / kk (55 m²) | 7,6 % | 4,8 % |
| Kolmiot+ | 11,76 €/m²/kk | 940 € / kk (80 m²) | 9,0 % | 5,3 % |
| Rivitalot | 11,76 €/m²/kk | 1 000 € / kk (85 m²) | 5,2 % | 3,5 % |

Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,88 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

## Alueen profiili

Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.

|  |  |  |
| --- | --- | --- |
| Väkiluku asukasta | 12 490 | ≈ +0,7 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 44 | ≈ +0 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 29k | ▲ +10 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 32 % | ▲ +3 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 90 % | ▲ +2 pp vs. koko maa |

▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v.

Väestökehitys 2010–2024

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Laske asuntosi arvo

AsuntoAnalyysi laskee arvion tämän alueen toteutuneista kaupoista ja huomioi asunnon kunnon, kerroksen, taloyhtiön remontit ja hoitovastikkeen. Voit myös hakea tiedot suoraan ilmoituslinkistä.

[Tee arvio alueelle 02400 →](https://www.asuntoanalyysi.fi/asunnon-hinta-arvio?pc=02400)

## Muut alueet – Kirkkonummi

- [02390 Sarvvik 4 002 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/kirkkonummi/sarvvik)
- [02430 Masala 2 331 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/kirkkonummi/masala)
- [02450 Sundsberg 3 835 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/kirkkonummi/sundsberg)
- [02480 Porkkala 2 830 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/kirkkonummi/porkkala)
- [02880 Veikkola 2 438 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/kirkkonummi/veikkola)

[Kirkkonummi – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/kirkkonummi)

## Usein kysyttyä alueesta 02400

### Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 02400?

Kirkkonummi Keskus (Kirkkonummi) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 049 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (161 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: yksiöt 1 681 €/m², kaksiot 2 093 €/m², kolmiot+ 1 572 €/m², rivitalot 2 699 €/m².

### Paljonko kaksio maksaa alueella 02400?

Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (2 093 €/m²) noin 115 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

### Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 02400?

Alueen neliöhinta on laskenut noin 13,5 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

### Mikä on vuokratuotto alueella 02400?

Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 7,6 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 13,24 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 2 093 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 4,8 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

### Millainen alue 02400 Kirkkonummi Keskus on?

Alueella asuu 12 490 ihmistä (2024), keski-ikä on 44 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 29 030 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 32 %. Väkiluku on kasvanut 1 % kymmenessä vuodessa.

## Lähteet ja menetelmä

- **Asuntojen hinnat:**

  Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- **Vuokrat:**

  Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- **Väestö, tulot ja koulutus:**

  Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- **Rajoitukset:**

  luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.
