# Asuntojen hinnat 03600 Karkkila Keskus, Karkkila – 1 232 €/m²

<https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/karkkila/karkkila-keskus>

> Karkkila Keskus (03600, Karkkila): asuntojen keskineliöhinta 1 232 €/m² viimeisen 12 kk:n toteutuneissa kaupoissa (20 kauppaa), vuokratuotto 14,4 %, väkiluku 6 195. Tilastokeskuksen avointa dataa.

[AsuntoAnalyysi](https://www.asuntoanalyysi.fi/) / [Alueet](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/) / [Karkkila](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/karkkila) / 03600 Karkkila Keskus

Karkkila · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

**Keskineliöhinta** 1 232 — €/m² · kaikki asunnot, 12 kk

**Kauppoja** 20 — viim. 12 kk

**Vuokratuotto** 14,4 % — brutto · kaksiot

**Väkiluku** 6 195 — asukasta (2024)

![Karkkila Keskus, postinumero 03600, Karkkila: asuntojen keskineliöhinta 1 232 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: karkkila Keskus on lähimmästä 24 alueesta 23. kallein.](https://www.asuntoanalyysi.fi/kuva/alue/karkkila/asuntojen-hinnat-karkkila-keskus.png)

## Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 03600 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

| Huoneistotyyppi | Keskineliöhinta | Kauppoja 12 kk | Vuosimuutos | Esimerkkihinta |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Yksiöt | 1 200 €/m² | 6 | – | 38 000 € (32 m²) |
| Kaksiot | 1 105 €/m² | 7 | – | 61 000 € (55 m²) |
| Rivitalot | 1 386 €/m² | 7 | – | 118 000 € (85 m²) |

Puuttuvista tyypeistä (kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

## Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 03600 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 147 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

## Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat **Muu Suomi (koko maa pl. PKS)**-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

| Huoneistotyyppi | Keskivuokra | Esimerkkivuokra | Bruttotuotto | Hoitovastikkeen jälkeen |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Yksiöt | 17,87 €/m²/kk | 570 € / kk (32 m²) | 17,9 % | 13,0 % |
| Kaksiot | 13,24 €/m²/kk | 730 € / kk (55 m²) | 14,4 % | 9,1 % |
| Rivitalot | 11,76 €/m²/kk | 1 000 € / kk (85 m²) | 10,2 % | 6,8 % |

Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,88 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

## Alueen profiili

Väestö vähenee, keski-ikäinen väestö.

|  |  |  |
| --- | --- | --- |
| Väkiluku asukasta | 6 195 | ▼ −6,4 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 48 | ▲ +4 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 25k | ▼ −5 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 19 % | ▼ −10 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 87 % | ≈ −1 pp vs. koko maa |

▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v.

Väestökehitys 2010–2024

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Laske asuntosi arvo

AsuntoAnalyysi laskee arvion tämän alueen toteutuneista kaupoista ja huomioi asunnon kunnon, kerroksen, taloyhtiön remontit ja hoitovastikkeen. Voit myös hakea tiedot suoraan ilmoituslinkistä.

[Tee arvio alueelle 03600 →](https://www.asuntoanalyysi.fi/asunnon-hinta-arvio?pc=03600)

## Muut alueet – Karkkila

- [03620 Polari 1 042 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/karkkila/polari)

[Karkkila – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/karkkila)

## Usein kysyttyä alueesta 03600

### Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 03600?

Karkkila Keskus (Karkkila) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 232 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (20 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: yksiöt 1 200 €/m², kaksiot 1 105 €/m², rivitalot 1 386 €/m².

### Paljonko kaksio maksaa alueella 03600?

Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 105 €/m²) noin 61 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

### Mikä on vuokratuotto alueella 03600?

Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 14,4 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 13,24 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 105 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 9,1 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

### Millainen alue 03600 Karkkila Keskus on?

Alueella asuu 6 195 ihmistä (2024), keski-ikä on 48 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 25 107 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 19 %. Väkiluku on vähentynyt 6 % kymmenessä vuodessa.

## Lähteet ja menetelmä

- **Asuntojen hinnat:**

  Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- **Vuokrat:**

  Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- **Väestö, tulot ja koulutus:**

  Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- **Rajoitukset:**

  luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.
