# Asuntojen hinnat 36220 Suorama, Kangasala – 1 968 €/m²

<https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/kangasala/suorama>

> Suorama (36220, Kangasala): asuntojen keskineliöhinta 1 968 €/m² viimeisen 12 kk:n toteutuneissa kaupoissa (29 kauppaa), vuosimuutos −3,5 %, vuokratuotto 8,9 %, väkiluku 5 490. Tilastokeskuksen avointa dataa.

[AsuntoAnalyysi](https://www.asuntoanalyysi.fi/) / [Alueet](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/) / [Kangasala](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/kangasala) / 36220 Suorama

Kangasala · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

**Keskineliöhinta** 1 968 — €/m² · kaikki asunnot, 12 kk

**Vuosimuutos** −3,5 % — hintakehitys / vuosi · ▼ laskeva

**Kauppoja** 29 — viim. 12 kk

**Vuokratuotto** 8,9 % — brutto · kolmiot+

**Väkiluku** 5 490 — asukasta (2024)

![Suorama, postinumero 36220, Kangasala: asuntojen keskineliöhinta 1 968 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: suorama on lähimmästä 24 alueesta 15. kallein.](https://www.asuntoanalyysi.fi/kuva/alue/kangasala/asuntojen-hinnat-suorama.png)

## Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 36220 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

| Huoneistotyyppi | Keskineliöhinta | Kauppoja 12 kk | Vuosimuutos | Esimerkkihinta |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Kolmiot+ | 1 584 €/m² | 15 | – | 127 000 € (80 m²) |
| Rivitalot | 2 380 €/m² | 14 | – | 202 000 € (85 m²) |

Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

## Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 36220 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 177 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

## Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat **Muu Suomi (koko maa pl. PKS)**-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

| Huoneistotyyppi | Keskivuokra | Esimerkkivuokra | Bruttotuotto | Hoitovastikkeen jälkeen |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Kolmiot+ | 11,76 €/m²/kk | 940 € / kk (80 m²) | 8,9 % | 5,2 % |
| Rivitalot | 11,76 €/m²/kk | 1 000 € / kk (85 m²) | 5,9 % | 4,0 % |

Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,88 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

## Alueen profiili

Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.

|  |  |  |
| --- | --- | --- |
| Väkiluku asukasta | 5 490 | ▲ +11,4 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 41 | ▼ −3 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 26k | ≈ −0 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 26 % | ▼ −3 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 88 % | ≈ −0 pp vs. koko maa |

▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v.

Väestökehitys 2010–2024

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Laske asuntosi arvo

AsuntoAnalyysi laskee arvion tämän alueen toteutuneista kaupoista ja huomioi asunnon kunnon, kerroksen, taloyhtiön remontit ja hoitovastikkeen. Voit myös hakea tiedot suoraan ilmoituslinkistä.

[Tee arvio alueelle 36220 →](https://www.asuntoanalyysi.fi/asunnon-hinta-arvio?pc=36220)

## Muut alueet – Kangasala

- [36110 Ruutana 2 290 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/kangasala/ruutana)
- [36200 Kangasala Keskus 2 253 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/kangasala/kangasala-keskus)
- [36240 Nattari 2 673 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/kangasala/nattari)

[Kangasala – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/kangasala)

## Usein kysyttyä alueesta 36220

### Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 36220?

Suorama (Kangasala) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 968 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (29 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kolmiot+ 1 584 €/m², rivitalot 2 380 €/m².

### Paljonko kolmio maksaa alueella 36220?

Tyypillinen 80 m²:n kolmio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 584 €/m²) noin 127 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

### Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 36220?

Alueen neliöhinta on laskenut noin 3,5 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

### Mikä on vuokratuotto alueella 36220?

Kolmiot+ laskennallinen bruttovuokratuotto on 8,9 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 11,76 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 584 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 5,2 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

### Millainen alue 36220 Suorama on?

Alueella asuu 5 490 ihmistä (2024), keski-ikä on 41 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 26 289 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 26 %. Väkiluku on kasvanut 11 % kymmenessä vuodessa.

## Lähteet ja menetelmä

- **Asuntojen hinnat:**

  Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- **Vuokrat:**

  Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- **Väestö, tulot ja koulutus:**

  Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- **Rajoitukset:**

  luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.
