# Asuntojen hinnat 20760 Piispanristi, Kaarina – 2 497 €/m²

<https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/kaarina/piispanristi>

> Piispanristi (20760, Kaarina): asuntojen keskineliöhinta 2 497 €/m² viimeisen 12 kk:n toteutuneissa kaupoissa (68 kauppaa), vuosimuutos +1,2 %, vuokratuotto 7,9 %, väkiluku 5 557. Tilastokeskuksen avointa dataa.

[AsuntoAnalyysi](https://www.asuntoanalyysi.fi/) / [Alueet](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/) / [Kaarina](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/kaarina) / 20760 Piispanristi

Kaarina · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

**Keskineliöhinta** 2 497 — €/m² · kaikki asunnot, 12 kk

**Vuosimuutos** +1,2 % — hintakehitys / vuosi · ▲ nouseva

**Kauppoja** 68 — viim. 12 kk

**Vuokratuotto** 7,9 % — brutto · kaksiot

**Väkiluku** 5 557 — asukasta (2024)

![Piispanristi, postinumero 20760, Kaarina: asuntojen keskineliöhinta 2 497 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: piispanristi on lähimmästä 24 alueesta 9. kallein.](https://www.asuntoanalyysi.fi/kuva/alue/kaarina/asuntojen-hinnat-piispanristi.png)

## Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 20760 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

| Huoneistotyyppi | Keskineliöhinta | Kauppoja 12 kk | Vuosimuutos | Esimerkkihinta |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Kaksiot | 2 015 €/m² | 14 | – | 111 000 € (55 m²) |
| Rivitalot | 2 621 €/m² | 54 | −2,1 % | 223 000 € (85 m²) |

Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

## Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto. Tyypeistä kaksiot Tilastokeskus julkaisee tältä alueelta vain yksittäisiä neljänneksiä, joten niitä ei piirretä eikä niille lasketa vuosimuutosta.

## Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 20760 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 242 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

## Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat **Muu Suomi (koko maa pl. PKS)**-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

| Huoneistotyyppi | Keskivuokra | Esimerkkivuokra | Bruttotuotto | Hoitovastikkeen jälkeen |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Kaksiot | 13,24 €/m²/kk | 730 € / kk (55 m²) | 7,9 % | 5,0 % |
| Rivitalot | 11,76 €/m²/kk | 1 000 € / kk (85 m²) | 5,4 % | 3,6 % |

Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,88 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

## Alueen profiili

Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.

|  |  |  |
| --- | --- | --- |
| Väkiluku asukasta | 5 557 | ▲ +34,5 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 41 | ▼ −3 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 30k | ▲ +13 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 38 % | ▲ +9 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 93 % | ▲ +4 pp vs. koko maa |

▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v.

Väestökehitys 2010–2024

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Laske asuntosi arvo

AsuntoAnalyysi laskee arvion tämän alueen toteutuneista kaupoista ja huomioi asunnon kunnon, kerroksen, taloyhtiön remontit ja hoitovastikkeen. Voit myös hakea tiedot suoraan ilmoituslinkistä.

[Tee arvio alueelle 20760 →](https://www.asuntoanalyysi.fi/asunnon-hinta-arvio?pc=20760)

## Muut alueet – Kaarina

- [20660 Littoinen 2 749 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/kaarina/littoinen)
- [20780 Kaarina Keskus 2 737 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/kaarina/kaarina-keskus)
- [21500 Piikkiö 2 719 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/kaarina/piikkio)

[Kaarina – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/kaarina)

## Usein kysyttyä alueesta 20760

### Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 20760?

Piispanristi (Kaarina) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 497 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (68 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kaksiot 2 015 €/m², rivitalot 2 621 €/m².

### Paljonko kaksio maksaa alueella 20760?

Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (2 015 €/m²) noin 111 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

### Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 20760?

Alueen neliöhinta on noussut noin 1,2 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

### Mikä on vuokratuotto alueella 20760?

Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 7,9 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 13,24 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 2 015 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 5,0 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

### Millainen alue 20760 Piispanristi on?

Alueella asuu 5 557 ihmistä (2024), keski-ikä on 41 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 29 682 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 38 %. Väkiluku on kasvanut 34 % kymmenessä vuodessa.

## Lähteet ja menetelmä

- **Asuntojen hinnat:**

  Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- **Vuokrat:**

  Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- **Väestö, tulot ja koulutus:**

  Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- **Rajoitukset:**

  luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.
