# Asuntojen hinnat 40340 Huhtasuo, Jyväskylä – 756 €/m²

<https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/jyvaskyla/huhtasuo>

> Huhtasuo (40340, Jyväskylä): asuntojen keskineliöhinta 756 €/m² viimeisen 12 kk:n toteutuneissa kaupoissa (132 kauppaa), vuosimuutos +2,8 %, vuokratuotto 23,2 %, väkiluku 6 731. Tilastokeskuksen avointa dataa.

[AsuntoAnalyysi](https://www.asuntoanalyysi.fi/) / [Alueet](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/) / [Jyväskylä](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/jyvaskyla) / 40340 Huhtasuo

Jyväskylä · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

**Keskineliöhinta** 756 — €/m² · kaikki asunnot, 12 kk

**Vuosimuutos** +2,8 % — hintakehitys / vuosi · ▲ nouseva

**Kauppoja** 132 — viim. 12 kk

**Vuokratuotto** 23,2 % — brutto · kaksiot

**Väkiluku** 6 731 — asukasta (2024)

![Huhtasuo, postinumero 40340, Jyväskylä: asuntojen keskineliöhinta 756 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: huhtasuo on kaupungin 18 alueesta 17. kallein.](https://www.asuntoanalyysi.fi/kuva/alue/jyvaskyla/asuntojen-hinnat-huhtasuo.png)

## Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 40340 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

| Huoneistotyyppi | Keskineliöhinta | Kauppoja 12 kk | Vuosimuutos | Esimerkkihinta |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Kaksiot | 712 €/m² | 110 | +1,7 % | 39 000 € (55 m²) |
| Kolmiot+ | 975 €/m² | 22 | – | 78 000 € (80 m²) |

Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, rivitalot) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

## Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto. Tyypeistä kolmiot+ Tilastokeskus julkaisee tältä alueelta vain yksittäisiä neljänneksiä, joten niitä ei piirretä eikä niille lasketa vuosimuutosta.

## Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 40340 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 469 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

## Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat **Jyväskylä**-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

| Huoneistotyyppi | Keskivuokra | Esimerkkivuokra | Bruttotuotto | Hoitovastikkeen jälkeen |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Kaksiot | 13,76 €/m²/kk | 760 € / kk (55 m²) | 23,2 % | 15,0 % |
| Kolmiot+ | 11,90 €/m²/kk | 950 € / kk (80 m²) | 14,6 % | 8,6 % |

Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,88 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

## Alueen profiili

Kasvava alue, keski-ikäinen väestö.

|  |  |  |
| --- | --- | --- |
| Väkiluku asukasta | 6 731 | ▲ +7,7 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 43 | ≈ −1 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 20k | ▼ −23 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 17 % | ▼ −13 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 69 % | ▼ −20 pp vs. koko maa |

▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v.

Väestökehitys 2010–2024

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Laske asuntosi arvo

AsuntoAnalyysi laskee arvion tämän alueen toteutuneista kaupoista ja huomioi asunnon kunnon, kerroksen, taloyhtiön remontit ja hoitovastikkeen. Voit myös hakea tiedot suoraan ilmoituslinkistä.

[Tee arvio alueelle 40340 →](https://www.asuntoanalyysi.fi/asunnon-hinta-arvio?pc=40340)

## Muut alueet – Jyväskylä

- [40100 Jyväskylä Keskus 2 698 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/jyvaskyla/jyvaskyla-keskus)
- [40200 Mannila-Taulumäki 2 175 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/jyvaskyla/mannila-taulumaki)
- [40250 Ritoniemi-Lohikoski 2 016 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/jyvaskyla/ritoniemi-lohikoski)
- [40270 Palokka 2 120 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/jyvaskyla/palokka)
- [40320 Seppälän Teollisuusalue 1 504 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/jyvaskyla/seppalan-teollisuusalue)
- [40400 Halssila 1 514 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/jyvaskyla/halssila)
- [40420 Jyskä 1 887 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/jyvaskyla/jyska)
- [40500 Keljo-Ristonmaa 2 768 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/jyvaskyla/keljo-ristonmaa)
- [40520 Kuokkala-Ristikivi 2 226 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/jyvaskyla/kuokkala-ristikivi)
- [40530 Keljonkangas 2 308 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/jyvaskyla/keljonkangas)
- [40630 Kypärämäki 1 372 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/jyvaskyla/kyparamaki)
- [40640 Keltinmäki 910 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/jyvaskyla/keltinmaki)
- [40700 Mäki-Matti 2 056 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/jyvaskyla/maki-matti)
- [40720 Nisula 1 709 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/jyvaskyla/nisula)
- [40740 Kortepohja 1 466 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/jyvaskyla/kortepohja)
- [40800 Vaajakoski 1 179 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/jyvaskyla/vaajakoski)
- [40900 Säynätsalo 532 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/jyvaskyla/saynatsalo)

[Jyväskylä – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/jyvaskyla)

## Usein kysyttyä alueesta 40340

### Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 40340?

Huhtasuo (Jyväskylä) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 756 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (132 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kaksiot 712 €/m², kolmiot+ 975 €/m².

### Paljonko kaksio maksaa alueella 40340?

Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (712 €/m²) noin 39 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

### Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 40340?

Alueen neliöhinta on noussut noin 2,8 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

### Mikä on vuokratuotto alueella 40340?

Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 23,2 %: Jyväskylä-alueen keskivuokra 13,76 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 712 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 15,0 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

### Millainen alue 40340 Huhtasuo on?

Alueella asuu 6 731 ihmistä (2024), keski-ikä on 43 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 20 173 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 17 %. Väkiluku on kasvanut 8 % kymmenessä vuodessa.

## Lähteet ja menetelmä

- **Asuntojen hinnat:**

  Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- **Vuokrat:**

  Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- **Väestö, tulot ja koulutus:**

  Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- **Rajoitukset:**

  luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.
