# Asuntojen hinnat 80170 Utra, Joensuu – 987 €/m²

<https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/joensuu/utra>

> Utra (80170, Joensuu): asuntojen keskineliöhinta 987 €/m² viimeisen 12 kk:n toteutuneissa kaupoissa (21 kauppaa), vuokratuotto 22,2 %, väkiluku 3 649. Tilastokeskuksen avointa dataa.

[AsuntoAnalyysi](https://www.asuntoanalyysi.fi/) / [Alueet](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/) / [Joensuu](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/joensuu) / 80170 Utra

Joensuu · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

**Keskineliöhinta** 987 — €/m² · kaikki asunnot, 12 kk

**Kauppoja** 21 — viim. 12 kk

**Vuokratuotto** 22,2 % — brutto · kaksiot

**Väkiluku** 3 649 — asukasta (2024)

![Utra, postinumero 80170, Joensuu: asuntojen keskineliöhinta 987 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: utra on kaupungin 9 alueesta 9. kallein.](https://www.asuntoanalyysi.fi/kuva/alue/joensuu/asuntojen-hinnat-utra.png)

## Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 80170 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

| Huoneistotyyppi | Keskineliöhinta | Kauppoja 12 kk | Vuosimuutos | Esimerkkihinta |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Kaksiot | 745 €/m² | 11 | – | 41 000 € (55 m²) |
| Rivitalot | 1 253 €/m² | 10 | – | 107 000 € (85 m²) |

Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

## Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 80170 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 103 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

## Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat **Joensuu**-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

| Huoneistotyyppi | Keskivuokra | Esimerkkivuokra | Bruttotuotto | Hoitovastikkeen jälkeen |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Kaksiot | 13,77 €/m²/kk | 760 € / kk (55 m²) | 22,2 % | 14,3 % |
| Rivitalot | 11,20 €/m²/kk | 950 € / kk (85 m²) | 10,7 % | 7,0 % |

Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,88 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

## Alueen profiili

Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.

|  |  |  |
| --- | --- | --- |
| Väkiluku asukasta | 3 649 | ▼ −3,2 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 42 | ▼ −2 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 25k | ▼ −6 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 25 % | ▼ −4 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 79 % | ▼ −9 pp vs. koko maa |

▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v.

Väestökehitys 2010–2024

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Laske asuntosi arvo

AsuntoAnalyysi laskee arvion tämän alueen toteutuneista kaupoista ja huomioi asunnon kunnon, kerroksen, taloyhtiön remontit ja hoitovastikkeen. Voit myös hakea tiedot suoraan ilmoituslinkistä.

[Tee arvio alueelle 80170 →](https://www.asuntoanalyysi.fi/asunnon-hinta-arvio?pc=80170)

## Muut alueet – Joensuu

- [80100 Joensuu Keskus, Pohjoinen 1 811 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/joensuu/joensuu-keskus-pohjoinen)
- [80110 Joensuu Keskus Eteläinen 1 834 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/joensuu/joensuu-keskus-etelainen)
- [80140 Noljakka 1 547 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/joensuu/noljakka)
- [80160 Rantakylä-Latola 1 092 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/joensuu/rantakyla-latola)
- [80200 Niinivaara 2 305 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/joensuu/niinivaara)
- [80220 Penttilä 3 401 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/joensuu/penttila)
- [80230 Hukanhauta 1 857 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/joensuu/hukanhauta)
- [80260 Kettuvaara 1 198 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/joensuu/kettuvaara)

[Joensuu – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/joensuu)

## Usein kysyttyä alueesta 80170

### Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 80170?

Utra (Joensuu) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 987 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (21 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kaksiot 745 €/m², rivitalot 1 253 €/m².

### Paljonko kaksio maksaa alueella 80170?

Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (745 €/m²) noin 41 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

### Mikä on vuokratuotto alueella 80170?

Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 22,2 %: Joensuu-alueen keskivuokra 13,77 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 745 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 14,3 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

### Millainen alue 80170 Utra on?

Alueella asuu 3 649 ihmistä (2024), keski-ikä on 42 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 24 774 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 25 %. Väkiluku on vähentynyt 3 % kymmenessä vuodessa.

## Lähteet ja menetelmä

- **Asuntojen hinnat:**

  Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- **Vuokrat:**

  Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- **Väestö, tulot ja koulutus:**

  Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- **Rajoitukset:**

  luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.
