# Asuntojen hinnat 15880 Soramäki, Hollola – 1 051 €/m²

<https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/hollola/soramaki>

> Soramäki (15880, Hollola): asuntojen keskineliöhinta 1 051 €/m² viimeisen 12 kk:n toteutuneissa kaupoissa (19 kauppaa), vuokratuotto 17,3 %, väkiluku 4 350. Tilastokeskuksen avointa dataa.

[AsuntoAnalyysi](https://www.asuntoanalyysi.fi/) / [Alueet](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/) / [Hollola](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/hollola) / 15880 Soramäki

Hollola · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

**Keskineliöhinta** 1 051 — €/m² · kaikki asunnot, 12 kk

**Kauppoja** 19 — viim. 12 kk

**Vuokratuotto** 17,3 % — brutto · kaksiot

**Väkiluku** 4 350 — asukasta (2024)

![Soramäki, postinumero 15880, Hollola: asuntojen keskineliöhinta 1 051 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: soramäki on lähimmästä 24 alueesta 17. kallein.](https://www.asuntoanalyysi.fi/kuva/alue/hollola/asuntojen-hinnat-soramaki.png)

## Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 15880 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

| Huoneistotyyppi | Keskineliöhinta | Kauppoja 12 kk | Vuosimuutos | Esimerkkihinta |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Kaksiot | 918 €/m² | 13 | – | 50 000 € (55 m²) |
| Rivitalot | 1 339 €/m² | 6 | – | 114 000 € (85 m²) |

Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

## Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 15880 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 111 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

## Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat **Muu Suomi (koko maa pl. PKS)**-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

| Huoneistotyyppi | Keskivuokra | Esimerkkivuokra | Bruttotuotto | Hoitovastikkeen jälkeen |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Kaksiot | 13,24 €/m²/kk | 730 € / kk (55 m²) | 17,3 % | 10,9 % |
| Rivitalot | 11,76 €/m²/kk | 1 000 € / kk (85 m²) | 10,5 % | 7,1 % |

Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,88 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

## Alueen profiili

Väestö vähenee, keski-ikäinen väestö.

|  |  |  |
| --- | --- | --- |
| Väkiluku asukasta | 4 350 | ▼ −12,2 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 47 | ▲ +3 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 28k | ▲ +6 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 29 % | ≈ +0 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 90 % | ▲ +2 pp vs. koko maa |

▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v.

Väestökehitys 2010–2024

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Laske asuntosi arvo

AsuntoAnalyysi laskee arvion tämän alueen toteutuneista kaupoista ja huomioi asunnon kunnon, kerroksen, taloyhtiön remontit ja hoitovastikkeen. Voit myös hakea tiedot suoraan ilmoituslinkistä.

[Tee arvio alueelle 15880 →](https://www.asuntoanalyysi.fi/asunnon-hinta-arvio?pc=15880)

## Muut alueet – Hollola

- [15860 Kartano 909 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/hollola/kartano)
- [15870 Salpakangas 1 825 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/hollola/salpakangas)

[Hollola – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/hollola)

## Usein kysyttyä alueesta 15880

### Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 15880?

Soramäki (Hollola) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 051 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (19 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kaksiot 918 €/m², rivitalot 1 339 €/m².

### Paljonko kaksio maksaa alueella 15880?

Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (918 €/m²) noin 50 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

### Mikä on vuokratuotto alueella 15880?

Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 17,3 %: Muu Suomi (koko maa pl. PKS)-alueen keskivuokra 13,24 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 918 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 10,9 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

### Millainen alue 15880 Soramäki on?

Alueella asuu 4 350 ihmistä (2024), keski-ikä on 47 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 27 849 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 29 %. Väkiluku on vähentynyt 12 % kymmenessä vuodessa.

## Lähteet ja menetelmä

- **Asuntojen hinnat:**

  Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- **Vuokrat:**

  Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- **Väestö, tulot ja koulutus:**

  Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- **Rajoitukset:**

  luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.
