# Asuntojen hinnat 00940 Kontula - Vesala - Kivikko, Helsinki – 2 119 €/m²

<https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/helsinki/kontula-vesala-kivikko>

> Kontula - Vesala - Kivikko (00940, Helsinki): asuntojen keskineliöhinta 2 119 €/m² viimeisen 12 kk:n toteutuneissa kaupoissa (198 kauppaa), vuosimuutos −5,1 %, vuokratuotto 11,6 %, väkiluku 26 432. Tilastokeskuksen avointa dataa.

[AsuntoAnalyysi](https://www.asuntoanalyysi.fi/) / [Alueet](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/) / [Helsinki](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/helsinki) / 00940 Kontula - Vesala - Kivikko

Helsinki · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

**Keskineliöhinta** 2 119 — €/m² · kaikki asunnot, 12 kk

**Vuosimuutos** −5,1 % — hintakehitys / vuosi · ▼ laskeva

**Kauppoja** 198 — viim. 12 kk

**Vuokratuotto** 11,6 % — brutto · kaksiot

**Väkiluku** 26 432 — asukasta (2024)

![Kontula - Vesala - Kivikko, postinumero 00940, Helsinki: asuntojen keskineliöhinta 2 119 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: kontula - Vesala - Kivikko on lähimmästä 24 alueesta 22. kallein.](https://www.asuntoanalyysi.fi/kuva/alue/helsinki/asuntojen-hinnat-kontula-vesala-kivikko.png)

## Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 00940 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

| Huoneistotyyppi | Keskineliöhinta | Kauppoja 12 kk | Vuosimuutos | Esimerkkihinta |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Kaksiot | 2 100 €/m² | 78 | −6,7 % | 116 000 € (55 m²) |
| Kolmiot+ | 1 966 €/m² | 90 | −5,8 % | 157 000 € (80 m²) |
| Rivitalot | 2 627 €/m² | 30 | +3,6 % | 223 000 € (85 m²) |

Puuttuvista tyypeistä (yksiöt) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

## Hintakehitys Q2/23–Q1/26*

Neliöhinta neljänneksittäin. Vuosimuutos lasketaan kauppamäärillä painotetulla regressiolla koko sarjasta, ei ensimmäisen ja viimeisen neljänneksen erotuksena – yksittäisen neljänneksen kohina ei siten heiluta lukua. Tähdellä merkitty neljännes on ennakkotieto.

## Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 00940 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 586 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

## Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat **Helsinki**-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

| Huoneistotyyppi | Keskivuokra | Esimerkkivuokra | Bruttotuotto | Hoitovastikkeen jälkeen |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Kaksiot | 20,37 €/m²/kk | 1 120 € / kk (55 m²) | 11,6 % | 8,3 % |
| Kolmiot+ | 18,33 €/m²/kk | 1 470 € / kk (80 m²) | 11,2 % | 7,6 % |
| Rivitalot | 18,33 €/m²/kk | 1 560 € / kk (85 m²) | 8,4 % | 6,2 % |

Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (5,90 €/m²/kk, pääkaupunkiseudun taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

## Alueen profiili

Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.

|  |  |  |
| --- | --- | --- |
| Väkiluku asukasta | 26 432 | ▲ +3,3 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 41 | ▼ −3 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 23k | ▼ −13 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 18 % | ▼ −11 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 77 % | ▼ −11 pp vs. koko maa |

▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v.

Väestökehitys 2010–2024

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Laske asuntosi arvo

AsuntoAnalyysi laskee arvion tämän alueen toteutuneista kaupoista ja huomioi asunnon kunnon, kerroksen, taloyhtiön remontit ja hoitovastikkeen. Voit myös hakea tiedot suoraan ilmoituslinkistä.

[Tee arvio alueelle 00940 →](https://www.asuntoanalyysi.fi/asunnon-hinta-arvio?pc=00940)

## Muut alueet – Helsinki

- [00100 Helsinki keskusta - Etu-Töölö 7 256 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/helsinki/helsinki-keskusta-etu-toolo)
- [00120 Punavuori - Bulevardi 7 620 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/helsinki/punavuori-bulevardi)
- [00130 Kaartinkaupunki 7 354 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/helsinki/kaartinkaupunki)
- [00140 Kaivopuisto - Ullanlinna 8 049 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/helsinki/kaivopuisto-ullanlinna)
- [00150 Punavuori - Eira - Hernesaari 7 655 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/helsinki/punavuori-eira-hernesaari)
- [00160 Katajanokka 7 052 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/helsinki/katajanokka)
- [00170 Kruununhaka 7 056 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/helsinki/kruununhaka)
- [00180 Kamppi - Ruoholahti 6 369 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/helsinki/kamppi-ruoholahti)
- [00200 Pohjois-Lauttasaari 6 009 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/helsinki/pohjois-lauttasaari)
- [00210 Vattuniemi 5 961 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/helsinki/vattuniemi)
- [00220 Jätkäsaari 6 982 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/helsinki/jatkasaari)
- [00240 Länsi-Pasila 4 004 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/helsinki/lansi-pasila)
- [00250 Taka-Töölö 6 197 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/helsinki/taka-toolo)
- [00260 Keski-Töölö 7 110 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/helsinki/keski-toolo)
- [00270 Pohjois-Meilahti 5 476 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/helsinki/pohjois-meilahti)
- [00280 Ruskeasuo 5 176 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/helsinki/ruskeasuo)
- [00300 Pikku Huopalahti 4 094 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/helsinki/pikku-huopalahti)
- [00320 Etelä-Haaga 4 952 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/helsinki/etela-haaga)
- [00330 Munkkiniemi 6 300 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/helsinki/munkkiniemi)
- [00350 Munkkivuori - Niemenmäki 4 660 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/helsinki/munkkivuori-niemenmaki)
- [00360 Pajamäki 3 957 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/helsinki/pajamaki)
- [00370 Reimarla 4 231 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/helsinki/reimarla)
- [00380 Pitäjänmäen yritysalue 4 740 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/helsinki/pitajanmaen-yritysalue)
- [00390 Konala 3 039 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/helsinki/konala)

[Helsinki – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/helsinki)

## Usein kysyttyä alueesta 00940

### Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 00940?

Kontula - Vesala - Kivikko (Helsinki) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 2 119 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (198 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kaksiot 2 100 €/m², kolmiot+ 1 966 €/m², rivitalot 2 627 €/m².

### Paljonko kaksio maksaa alueella 00940?

Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (2 100 €/m²) noin 116 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

### Nousevatko vai laskevatko asuntojen hinnat alueella 00940?

Alueen neliöhinta on laskenut noin 5,1 % vuodessa (kauppamäärillä painotettu trendi neljänneksistä Q2/23–Q1/26*).

### Mikä on vuokratuotto alueella 00940?

Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 11,6 %: Helsinki-alueen keskivuokra 20,37 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 2 100 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 8,3 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

### Millainen alue 00940 Kontula - Vesala - Kivikko on?

Alueella asuu 26 432 ihmistä (2024), keski-ikä on 41 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 23 045 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 18 %. Väkiluku on kasvanut 3 % kymmenessä vuodessa.

## Lähteet ja menetelmä

- **Asuntojen hinnat:**

  Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- **Vuokrat:**

  Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- **Väestö, tulot ja koulutus:**

  Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- **Rajoitukset:**

  luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.
