# Asuntojen hinnat 00220 Jätkäsaari, Helsinki – 6 982 €/m²

<https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/helsinki/jatkasaari>

> Jätkäsaari (00220, Helsinki): asuntojen keskineliöhinta 6 982 €/m² viimeisen 12 kk:n toteutuneissa kaupoissa (41 kauppaa), vuokratuotto 3,2 %, väkiluku 11 152. Tilastokeskuksen avointa dataa.

[AsuntoAnalyysi](https://www.asuntoanalyysi.fi/) / [Alueet](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/) / [Helsinki](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/helsinki) / 00220 Jätkäsaari

Helsinki · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

**Keskineliöhinta** 6 982 — €/m² · kaikki asunnot, 12 kk

**Kauppoja** 41 — viim. 12 kk

**Vuokratuotto** 3,2 % — brutto · kolmiot+

**Väkiluku** 11 152 — asukasta (2024)

![Jätkäsaari, postinumero 00220, Helsinki: asuntojen keskineliöhinta 6 982 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: jätkäsaari on lähimmästä 24 alueesta 9. kallein.](https://www.asuntoanalyysi.fi/kuva/alue/helsinki/asuntojen-hinnat-jatkasaari.png)

## Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 00220 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

| Huoneistotyyppi | Keskineliöhinta | Kauppoja 12 kk | Vuosimuutos | Esimerkkihinta |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Kolmiot+ | 6 982 €/m² | 41 | – | 559 000 € (80 m²) |

Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kaksiot, rivitalot) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

## Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 00220 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 354 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

## Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat **Helsinki**-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

| Huoneistotyyppi | Keskivuokra | Esimerkkivuokra | Bruttotuotto | Hoitovastikkeen jälkeen |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Kolmiot+ | 18,33 €/m²/kk | 1 470 € / kk (80 m²) | 3,2 % | 2,1 % |

Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (5,90 €/m²/kk, pääkaupunkiseudun taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

## Alueen profiili

Kasvava alue, nuori väestö.

|  |  |  |
| --- | --- | --- |
| Väkiluku asukasta | 11 152 | ▲ +426,8 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 35 | ▼ −9 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 32k | ▲ +20 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 44 % | ▲ +15 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 92 % | ▲ +3 pp vs. koko maa |

▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v.

Väestökehitys 2010–2024

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Laske asuntosi arvo

AsuntoAnalyysi laskee arvion tämän alueen toteutuneista kaupoista ja huomioi asunnon kunnon, kerroksen, taloyhtiön remontit ja hoitovastikkeen. Voit myös hakea tiedot suoraan ilmoituslinkistä.

[Tee arvio alueelle 00220 →](https://www.asuntoanalyysi.fi/asunnon-hinta-arvio?pc=00220)

## Muut alueet – Helsinki

- [00100 Helsinki keskusta - Etu-Töölö 7 256 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/helsinki/helsinki-keskusta-etu-toolo)
- [00120 Punavuori - Bulevardi 7 620 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/helsinki/punavuori-bulevardi)
- [00130 Kaartinkaupunki 7 354 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/helsinki/kaartinkaupunki)
- [00140 Kaivopuisto - Ullanlinna 8 049 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/helsinki/kaivopuisto-ullanlinna)
- [00150 Punavuori - Eira - Hernesaari 7 655 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/helsinki/punavuori-eira-hernesaari)
- [00160 Katajanokka 7 052 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/helsinki/katajanokka)
- [00170 Kruununhaka 7 056 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/helsinki/kruununhaka)
- [00180 Kamppi - Ruoholahti 6 369 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/helsinki/kamppi-ruoholahti)
- [00200 Pohjois-Lauttasaari 6 009 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/helsinki/pohjois-lauttasaari)
- [00210 Vattuniemi 5 961 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/helsinki/vattuniemi)
- [00240 Länsi-Pasila 4 004 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/helsinki/lansi-pasila)
- [00250 Taka-Töölö 6 197 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/helsinki/taka-toolo)
- [00260 Keski-Töölö 7 110 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/helsinki/keski-toolo)
- [00270 Pohjois-Meilahti 5 476 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/helsinki/pohjois-meilahti)
- [00280 Ruskeasuo 5 176 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/helsinki/ruskeasuo)
- [00300 Pikku Huopalahti 4 094 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/helsinki/pikku-huopalahti)
- [00320 Etelä-Haaga 4 952 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/helsinki/etela-haaga)
- [00330 Munkkiniemi 6 300 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/helsinki/munkkiniemi)
- [00350 Munkkivuori - Niemenmäki 4 660 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/helsinki/munkkivuori-niemenmaki)
- [00360 Pajamäki 3 957 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/helsinki/pajamaki)
- [00370 Reimarla 4 231 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/helsinki/reimarla)
- [00380 Pitäjänmäen yritysalue 4 740 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/helsinki/pitajanmaen-yritysalue)
- [00390 Konala 3 039 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/helsinki/konala)
- [00400 Pohjois-Haaga 3 784 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/helsinki/pohjois-haaga)

[Helsinki – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/helsinki)

## Usein kysyttyä alueesta 00220

### Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 00220?

Jätkäsaari (Helsinki) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 6 982 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (41 kauppaa, Tilastokeskus).

### Paljonko kolmio maksaa alueella 00220?

Tyypillinen 80 m²:n kolmio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (6 982 €/m²) noin 559 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

### Mikä on vuokratuotto alueella 00220?

Kolmiot+ laskennallinen bruttovuokratuotto on 3,2 %: Helsinki-alueen keskivuokra 18,33 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 6 982 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 2,1 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

### Millainen alue 00220 Jätkäsaari on?

Alueella asuu 11 152 ihmistä (2024), keski-ikä on 35 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 31 735 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 44 %. Väkiluku on kasvanut 427 % kymmenessä vuodessa.

## Lähteet ja menetelmä

- **Asuntojen hinnat:**

  Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- **Vuokrat:**

  Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- **Väestö, tulot ja koulutus:**

  Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- **Rajoitukset:**

  luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.
