# Asuntojen hinnat 13600 Ojoinen, Hämeenlinna – 1 329 €/m²

<https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/hameenlinna/ojoinen>

> Ojoinen (13600, Hämeenlinna): asuntojen keskineliöhinta 1 329 €/m² viimeisen 12 kk:n toteutuneissa kaupoissa (18 kauppaa), vuokratuotto 16,1 %, väkiluku 3 733. Tilastokeskuksen avointa dataa.

[AsuntoAnalyysi](https://www.asuntoanalyysi.fi/) / [Alueet](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/) / [Hämeenlinna](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/hameenlinna) / 13600 Ojoinen

Hämeenlinna · Asuntojen toteutuneet neliöhinnat, vuokrataso ja väestöprofiili Tilastokeskuksen avoimesta datasta · päivitetty 17.08.2026.

**Keskineliöhinta** 1 329 — €/m² · kaikki asunnot, 12 kk

**Kauppoja** 18 — viim. 12 kk

**Vuokratuotto** 16,1 % — brutto · kaksiot

**Väkiluku** 3 733 — asukasta (2024)

![Ojoinen, postinumero 13600, Hämeenlinna: asuntojen keskineliöhinta 1 329 euroa neliöltä toteutuneissa kaupoissa 2025Q2-2026Q1. Palkkikaavio vertaa aluetta lähimpiin alueisiin: ojoinen on kaupungin 8 alueesta 7. kallein.](https://www.asuntoanalyysi.fi/kuva/alue/hameenlinna/asuntojen-hinnat-ojoinen.png)

## Neliöhinnat huoneistotyypeittäin

Kauppamäärillä painotetut keskineliöhinnat postinumeroalueen 13600 toteutuneista asuntokaupoista viimeisen 12 kuukauden ajalta (Q2/25, Q3/25, Q4/25, Q1/26*). Esimerkkihinta kertoo, mitä tyypillisen kokoinen asunto maksaisi alueen keskineliöhinnalla.

| Huoneistotyyppi | Keskineliöhinta | Kauppoja 12 kk | Vuosimuutos | Esimerkkihinta |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Kaksiot | 1 028 €/m² | 12 | – | 57 000 € (55 m²) |
| Rivitalot | 1 930 €/m² | 6 | – | 164 000 € (85 m²) |

Puuttuvista tyypeistä (yksiöt, kolmiot+) alueella on alle 6 kauppaa 12 kuukaudessa, joten luotettavaa keskihintaa ei esitetä.

## Alueen myyntimäärien kehitys

Kuinka monta asuntokauppaa postinumeroalueella 13600 on tehty neljänneksittäin, pinottuna huoneistotyypin mukaan – yhteensä 146 kauppaa ajanjaksolla Q2/23–Q1/26*. Kauppamäärä kertoo alueen vaihtuvuudesta: vilkkaalla alueella hinta-arviot ovat luotettavampia ja myyntiajat lyhyempiä, kun taas hiipuvat määrät kertovat ostajien varovaisuudesta.

Lukumäärä on julkaistu tieto myös niiltä neljänneksiltä, joilta keskihintaa ei julkaista, joten kuvaajassa näkyvät myös harvakauppaiset huoneistotyypit. Viimeinen neljännes (Q1/26*) on ennakkotieto ja täydentyy vielä – siksi se on piirretty vaaleampana.

## Vuokrataso ja vuokratuotto

Vapaarahoitteisten vuokra-asuntojen keskivuokrat ovat **Hämeenlinna**-tasoisia (2026Q2) – Tilastokeskus ei julkaise vuokria postinumerotarkkuudella. Vuokratuotto on laskettu tämän alueen toteutuneella neliöhinnalla ja kaupungin vuokratasolla, joten se on suuntaa-antava.

| Huoneistotyyppi | Keskivuokra | Esimerkkivuokra | Bruttotuotto | Hoitovastikkeen jälkeen |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Kaksiot | 13,75 €/m²/kk | 760 € / kk (55 m²) | 16,1 % | 10,4 % |
| Rivitalot | 11,76 €/m²/kk | 1 000 € / kk (85 m²) | 7,3 % | 4,9 % |

Bruttotuotto = vuosivuokra / velaton hinta. Viimeinen sarake vähentää tyypillisen hoitovastikkeen (4,88 €/m²/kk, koko maan taso). Se ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja, yhtiölainaa eikä veroja.

## Alueen profiili

Väestö vakaa, keski-ikäinen väestö.

|  |  |  |
| --- | --- | --- |
| Väkiluku asukasta | 3 733 | ▼ −3,1 % / 10 v |
| Keski-ikä vuotta | 46 | ▲ +2 v vs. koko maa |
| Mediaanitulo €/v, asukkaat | 25k | ▼ −4 % vs. koko maa |
| Korkeakoulutettuja osuus asukkaista | 24 % | ▼ −5 pp vs. koko maa |
| Työllisyysaste työvoimasta | 86 % | ▼ −2 pp vs. koko maa |

▲/▼ vertaa arvoa koko maan tasoon (Paavo 2024): mediaanitulo 26k €, korkeakoulutettuja 29 %, työllisyysaste 88 %, keski-ikä 44 v.

Väestökehitys 2010–2024

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Tuorein tilastovuosi on 2024 – postinumerotason väestötiedot julkaistaan 1–2 vuoden viiveellä.

Laske asuntosi arvo

AsuntoAnalyysi laskee arvion tämän alueen toteutuneista kaupoista ja huomioi asunnon kunnon, kerroksen, taloyhtiön remontit ja hoitovastikkeen. Voit myös hakea tiedot suoraan ilmoituslinkistä.

[Tee arvio alueelle 13600 →](https://www.asuntoanalyysi.fi/asunnon-hinta-arvio?pc=13600)

## Muut alueet – Hämeenlinna

- [13100 Hämeenlinna Keskus 2 043 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/hameenlinna/hameenlinna-keskus)
- [13130 Kauriala 1 585 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/hameenlinna/kauriala)
- [13200 Keinusaari 2 954 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/hameenlinna/keinusaari)
- [13210 Hätilä 1 968 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/hameenlinna/hatila)
- [13300 Käikälä 1 924 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/hameenlinna/kaikala)
- [13500 Jukola 1 843 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/hameenlinna/jukola)
- [16900 Lammi kk 767 €/m²](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/hameenlinna/lammi-kk)

[Hämeenlinna – kaikkien alueiden hinnat ja koko kaupungin hintakehitys →](https://www.asuntoanalyysi.fi/alue/kaupunki/hameenlinna)

## Usein kysyttyä alueesta 13600

### Mikä on asuntojen neliöhinta postinumeroalueella 13600?

Ojoinen (Hämeenlinna) -alueella asunnot maksavat keskimäärin 1 329 €/m² viimeisen 12 kuukauden toteutuneissa kaupoissa (18 kauppaa, Tilastokeskus). Huoneistotyypeittäin: kaksiot 1 028 €/m², rivitalot 1 930 €/m².

### Paljonko kaksio maksaa alueella 13600?

Tyypillinen 55 m²:n kaksio maksaisi alueen toteutuneella neliöhinnalla (1 028 €/m²) noin 57 000 €. Yksittäisen asunnon hinta poikkeaa tästä kunnon, kerroksen, taloyhtiön remonttien ja hoitovastikkeen mukaan.

### Mikä on vuokratuotto alueella 13600?

Kaksiot laskennallinen bruttovuokratuotto on 16,1 %: Hämeenlinna-alueen keskivuokra 13,75 €/m²/kk suhteessa tämän alueen neliöhintaan 1 028 €/m². Tyypillisen hoitovastikkeen jälkeen 10,4 %. Luku ei huomioi tyhjiä kuukausia, remontteja eikä veroja.

### Millainen alue 13600 Ojoinen on?

Alueella asuu 3 733 ihmistä (2024), keski-ikä on 46 vuotta ja asukkaiden mediaanitulo 25 178 € vuodessa. Korkeakoulutettujen osuus on 24 %. Väkiluku on vähentynyt 3 % kymmenessä vuodessa.

## Lähteet ja menetelmä

- **Asuntojen hinnat:**

  Tilastokeskus, osakeasuntojen hinnat (StatFin 13mt). Päivitetty 17.08.2026. Keskineliöhinta on kauppamäärillä painotettu keskiarvo viimeisen neljän neljänneksen toteutuneista kaupoista, ja se esitetään vain jos kauppoja on vähintään 6.
- **Vuokrat:**

  Tilastokeskus, osakeasuntojen vuokrat (StatFin 15fa, vapaarahoitteiset). Neljännes 2026Q2. Kaupunkitasoinen, ei postinumerotasoinen.
- **Väestö, tulot ja koulutus:**

  Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (12f7). Tilastovuosi 2024.
- **Rajoitukset:**

  luvut ovat alueen keskiarvoja. Ne eivät kerro yksittäisen asunnon arvoa eivätkä ole sijoitussuositus. Kauppamäärältään pienillä alueilla yksittäinen kauppa liikuttaa keskiarvoa.
